Ile należy zrobić kroków dziennie, aby cieszyć się zdrowiem? Badania to w końcu potwierdziły

Nie od dzisiaj wiadomo, że ruch to zdrowie. Wszędzie wokół można przeczytać i usłyszeć, że każda forma aktywności fizycznej wpływa niezwykle pozytywnie na nasze ciało. Pięknie w słowa ubrał to swego czasu szwajcarski lekarz Samuel Auguste Andre David Tissot. Powiedział, iż ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu.

Ile należy zrobić kroków dziennie, aby cieszyć się zdrowiem? Badania to w końcu potwierdziły
Podaj dalej

Dla poprawy zdrowia wystarczą już same kroki

Nie trzeba w imię zdrowia wyczynowo uprawiać sportu, przelewać codziennie litrów potu i poświęcać w ciągu dnia kilku godzin na aktywność. Lekarze czy dietetycy bardzo często mówią, że wystarczy sam ruch m.in. w postaci spaceru, aby z korzyścią zadziałało to na nasze zdrowie i samopoczucie. Najważniejsze jest to, żeby po prostu nie siedzieć na kanapie i spędzać czasu wyłącznie w domu.

Od dłuższego czasu promowane było stwierdzenie, aby łącznie w ciągu dnia zrobić minimum 10 tysięcy kroków. Jeżeli będzie się to udawało codziennie, to szybko poczujemy pozytywne aspekty tego w naszym ciele. Początkowo wspomniane 10 tysięcy kroków było uważane przez wiele osób za marketingowy slogan. Miał on wynikać z popularyzacji w ten sposób krokomierzy, ale przypadkowo wdarł się w środowisko medyczne. Uniwersytet w Sydney przeprowadził długie i dokładne badania na ten temat, a wyniki potwierdzają, iż nie są to jednak tylko puste słowa.

spacer kroki aktywnosc
fot. freepik

Matthew Ahmadi stworzył zespół, który dokładnie analizował stan zdrowia ponad 72 000 osób na podstawie ilości robionych przez nich kroków. Średnia wieku badanych wynosiła 61 lat, a analizy stanu zdrowia trwały około 7 lat. Efekt? Osoby, które żyły aktywnie robiąc wspomnianą normę kroków miały 39-procentowo niższe ryzyko śmierci. Z kolei u 21 procent osób stwierdzono niższe ryzyko związane z problemami sercowymi, jak np. nadciśnienie.

Ruch prowadzi nas do zdrowia

Kto korzysta z krokomierza np. w swoim zegarku, ten wie, że zrobienie 10 tysięcy kroków w ciągu dnia, nie jest żadnym wielkim wyzwaniem. Już samym chodzeniem po domu i wyjściem do sklepu można zrobić dobre kilka tysięcy kroków. Do tego wystarczy dorzucić krótki spacer i bariera zostanie przekroczona. 10 tysięcy kroków to w przeliczeniu około 6,5 kilometra do pokonania dla kobiet i około 7,5 kilometra dla mężczyzn.

Warto pamiętać, że aktywność fizyczna daje tak naprawdę zdecydowanie więcej korzyści. Poprawia ona nastrój, usprawnia i wzmacnia nasze ciało, podnosi naszą samoocenę, redukuje stres i wzmacnia odporność. Pozytywnych skutków jest wiele.

Naukowcy zwrócili uwagę na jeszcze jedną ciekawą rzecz, która zapewne zostanie niebawem poddana badaniu. Nie wykluczyli, że np. 6 tysięcy kroków w trakcie biegu, może dać tyle samo dla naszego zdrowia, co 10 tysięcy marszem.

Przeczytaj również