Bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży - niezależnie od wieku

Od 5 czerwca 2024 r. każda kobieta, która jest w ciąży, może wykonać badania prenatalne bezpłatnie – niezależnie od swojego wieku. To kolejny element pakietu „Świadoma, bezpieczna ja”, który zapowiadała minister Izabela Leszczyna.

Bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży – niezależnie od wieku
Podaj dalej

Od wczoraj wszystkie kobiety w ciąży mają prawo do badań prenatalnych. Badania te pozwalają wcześnie wykryć wady płodu oraz rozpocząć ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży oraz – w miarę możliwości – rozpocząć leczenie jeszcze w okresie płodowym. Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety, które skończyły 35 lat. Te ograniczenia wiekowe zostały już zniesione. Dzięki temu zwiększył się dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.

– Znieśliśmy ograniczenie wiekowe dla kobiet w programie badań prenatalnych. Aby je wykonać, potrzebne jest tylko skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, które zawiera informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach. – powiedziała na konferencji Izabela Leszczyna.

Badania prenatalne pozwalają wcześnie wykryć wady płodu, zdiagnozować i rozpocząć leczenie już podczas ciąży – jeżeli jest taka możliwość.

Przeczytaj również