Naukowcy z Polski z sukcesami na arenie międzynarodowej

Od wielu lat naukowcy z Polski mają wiele do zaoferowania nauce. Teraz praca intelektualistów jest doceniona przez Uniwersytet Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Polacy znaleźli się w prestiżowym rankingu, który jednoznacznie pokazuje, że nauka nad Wisłą ma się całkiem dobrze.

Naukowcy z Polski z sukcesami na arenie międzynarodowej
Podaj dalej

Uniwersytet Stanforda, położony w sercu Doliny Krzemowej w USA, zyskał światową renomę i jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Znajduje się on na drugim miejscu w ogólnym rankingu wszystkich uniwersytetów opracowanym przez Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata. Uczelnia ta dysponuje ogromnym majątkiem szacowanym na ponad 50 mln dolarów, z czego fundusz uniwersytecki przeznacza ponad 15 mln dolarów na finansowanie badań i rozwijanie nauki.

Algorytmy tworzą rankingi

Uniwersytet Stanforda wykorzystuje najnowocześniejsze algorytmy do klasyfikacji rankingów naukowych, co zapewnia obiektywne porównanie i prezentację danych, bez wpływu na tak zwane „samocytowanie” (ang. self-citation). Ranking ten składa się z dwóch list: pierwsza uwzględnia dorobek naukowy od 1960 roku, natomiast druga bazuje na publikacjach z ostatniego roku kalendarzowego, mierząc ich wpływ na naukę poprzez liczbę cytatów.

telefon komputer iphone android microsoft windows mac samochód zakaz unia komisja europejska
fot. pixabay

Naukowcy z Polski z sukcesami

W 2023 roku aż dziewięciu naukowców z polskiego Instytutu Wysokich Ciśnień znalazło się na liście 2% najlepszych naukowców na świecie. To ogromne osiągnięcie, które dowodzi wysokiego poziomu polskiej nauki. Oto ci wybitni badacze:

 1. Prof. Sylwester Porowski
 2. Prof. Izabella Grzegorzy
 3. Prof. Marek Potemski
 4. Prof. Witold Łojkowski
 5. Prof. Tadeusz Suski
 6. Dr inż. Jana Weyhera, prof. IWC PAN
 7. Prof. Michał Bockowski
 8. Prof. Wojciech Knap
 9. Prof. Czesław Skierbiszewski

Jednak to nie koniec sukcesów polskich naukowców na Uniwersytecie Stanforda. Pięciu doktorantów prof. Sylwestra Porowskiego również znalazło się w elitarnej grupie 2% najlepszych naukowców na świecie. Są to:

 1. Prof. Izabella Grzegorzy (Unipress)
 2. Prof. Janusz Karpiński (ETH Zurych)
 3. Prof. Marcin Kończykowski (Laboratoire des Solides Irradiés Ecole Polytechnique)
 4. Prof. Zbig Wasilewski (Uniwersytet Waterloo)
 5. Prof. Michał Boćkowski (Unipress)

Te osiągnięcia są efektem długotrwałego rozwoju Instytutu Wysokich Ciśnień – Unipress, który powstał 50 lat temu jako kontynuacja Laboratorium Badań Ciśnieniowych Półprzewodników Instytutu Fizyki PAN. To właśnie profesor Leonard Sosnowski, twórca instytutu, jest postacią kluczową dla sukcesu polskich naukowców na świecie. Jego przekonanie, że „fizyka jest najważniejsza,” stało się fundamentem dla warszawskiej szkoły półprzewodników i polskiej marki w świecie nauki.

Kim był profesor Leonard Sosnowski?

Historia prof. L. Sosnowskiego jest niezwykle inspirująca. Jako powstaniec warszawski uczestniczył aktywnie w II wojnie światowej i przeżył niemiecką niewolę jako jeniec. Po wojnie pracował w brytyjskich instytucjach naukowych jako polski naukowiec, a potem wrócił do Polski, gdzie zaczął budować środowisko polskich fizyków. Jego teoria złącza PN, wykorzystana później przez laureata Nagrody Nobla, przyczyniła się do wynalezienia tranzystora. Budowa warszawskiej szkoły półprzewodników opierała się na dwóch filarach: Instytucie Wysokich Ciśnień – Unipress i prestiżowych Konferencjach Jaszowieckich, które przekształciły się w międzynarodową konferencję o uznanej pozycji.

To niezaprzeczalny dowód na to, że polska nauka może osiągać wybitne wyniki, niezależnie od trudności i zmian politycznych. Warto docenić pracę tych wyjątkowych naukowców i kontynuować wspieranie nauki w Polsce, zarówno poprzez wolny rynek, jak i mądrą pomoc państwa. Współpraca, pasja i poświęcenie są kluczem do sukcesu, jakiego osiągnęli polscy naukowcy na Uniwersytecie Stanforda.

Przeczytaj również