Sztuczna inteligencja zadba o nasze płuca. Jak to w ogóle możliwe?

Sztuczna inteligencja niebawem pomoże nam zadbać o płuca. Naukowcy z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej pracują obecnie nad systemem, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian chorobowych w obrębie klatki piersiowej.

Sztuczna inteligencja zadba o nasze płuca. Jak to w ogóle możliwe?
Podaj dalej

xLungs

Projekt o tej nazwie wesprze lekarzy pulmonologów i radiologów w analizowaniu badań tomografii komputerowej. Sztuczna inteligencja nie tylko wykryje, ale i dokładnie opisze zmiany chorobowe. Zespół MI2.AI kierowany przez prof. Przemysława Biecka, pracuje nad wykorzystaniem możliwości sztucznej inteligencji w procesie interpretacji wyników badań, który bywa wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych specjalistów.

Unikalny zespół badawczy

W pracach nad finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projektem o nazwie „Godna zaufania sztuczna inteligencja wspierająca identyfikację zmian chorobowych w płucach na bazie danych obrazowych” uczestniczy multidyscyplinarny zespół czołowych ekspertów: znawców inżynierii oprogramowania, sztucznej inteligencji, wyjaśnialnego uczenia maszynowego, wizualizacji danych czy radiologii. Badania prowadzone są we współpracy z Polską Grupą Raka Płuca oraz Dziecięcym Szpitalem Klinicznym w Warszawie.

Projekt uzyskał pozytywną oceną merytoryczną przeprowadzoną przez Komitet Sterujący NCBR. Do końca czerwca 2025 roku potrwa wdrażanie projektu badawczego.

Przeczytaj również