Rośnie liczba włamań z użyciem niebezpiecznych substancji. Jak się zachować w takiej sytuacji?

Włamania do mieszkań zdarzają się coraz częściej. Nie jest tajemnicą, że liczba włamań wraz z nadejściem sezonu urlopowego może wzrastać. Przestępcy sięgają po różne metody, by dostać się do domów i mieszkań, ale jedna z nich jest szczególnie niebezpieczna dla lokatorów.

Rośnie liczba włamań z użyciem niebezpiecznych substancji. Jak się zachować w takiej sytuacji?
Podaj dalej

Przed nami majówka i okres letni warto pomyśleć o zabezpieczeniach naszego lokum

Wiadomo, że największa liczba włamań ma miejsce poprzez wejście przez drzwi do mieszkania lub domu. To dlatego, że okno, balkon, czy okienko w piwnicy może być szybko wykryte przez przypadkowego obserwatora i natychmiast zgłoszone jako działanie przestępcze.

Złodzieje w związku z tym działają często pod osłoną nocy, co daje im możliwość skrycia się w mroku i wykorzystania często swojej wiedzy na temat trybu życia lokatorów. Takie włamania bowiem są często poprzedzanie obserwacją domów lub mieszkań.

Warto więc zachować ostrożność i zainwestować w solidny zamek, drzwi i zabezpieczyć okna folią antywłamaniową. Tylko że na takie zabezpieczenia złodzieje już wynaleźli skuteczną metodę, bardzo niebezpieczną dla zdrowia.

w okresie letnim liczba włamań może wzrosnąć
W okresie letnim liczba włamań może wzrosnąć

Zastosowanie kwasu azotowego w coraz większej liczbie włamań w Niemczech

Coraz popularniejszą metodą włamań w Niemczech jest użycie kwasu azotowego. Pomimo iż nie zgłaszano takiej sytuacji w Polsce, warto wiedzieć, z czym wiąże się taka sytuacja.

Kreatywni przestępcy bowiem, aby uniknąć wyważania drzwi, uciekają się do użycia niebezpiecznych substancji. Jak podaje Tagesspiegel, w kwietniu w Berlinie miało miejsce już 13 włamań do mieszkań, w których użyto kwasu azotowego (HNO₃). To bardzo silnie żrąca i intensywna substancja, stosowana w różnych dziedzinach przemysłu i nauki. Przestępcy sięgają po nią ze względu na jej silne właściwości utleniające, które potrafią zniszczyć metal. Wytrawione zamki w drzwiach znacznie łatwiej otworzyć.

W takiej sytuacji znaleźli się w zeszły weekend mieszkańcy Berlina. Neutralizacją niebezpiecznej cieczy musiała się zająć tamtejsza straż pożarna. Warto wiedzieć, że w przypadku wykrycia takiego zdarzenia należy zachować środki ostrożności.

Ze względu na duże zagrożenie, jakie stwarza kwas azotowy, nie należy zbliżać się do niego bez odpowiedniego wyposażenia ochronnego, takiego jak rękawice, okulary i osłona twarzy. Najlepiej jednak zachować dystans i zgłosić taką sytuację straży pożarnej i policji.

Uszczerbek na zdrowiu może być znaczny. W przypadku kontaktu z substancją mogą wystąpić następujące objawy:
– Problemy z oddychaniem: opary kwasu azotowego są bardzo toksyczne i w przypadku wdychania mogą powodować poważne problemy z oddychaniem.       Długotrwałe narażenie może prowadzić do przewlekłych chorób układu oddechowego.
– Uszkodzenie oczu: kontakt z oparami lub rozpryskami kwasu azotowego może spowodować poważne oparzenia chemiczne i trwałe uszkodzenie wzroku. Czytaj także: Polacy jak Brytyjczycy, coraz częściej wpadają w tarapaty, jadąc na zakupy do Biedronki lub Lidla

źródło: Tagesspiegel, Futurezone

Przeczytaj również