Najbardziej śmiercionośny narkotyk świata skonfiskowany w Niemczech

Niemiecka policja przestrzega przed groźną substancją, którą coraz częściej przechwytuje się w Europie. Śmiercionośny narkotyk, który skonfiskowali funkcjonariusze w Monachium, ma niezwykle silne działanie.

Najbardziej śmiercionośny narkotyk świata  skonfiskowany w Niemczech
Podaj dalej

Narkotyk wyglądem przypominał heroinę

Policja w Monachium po raz pierwszy przejęła narkotyk karfentanyl, uważany za „najbardziej śmiercionośny na świecie”. Wysoce niebezpieczny opioid, czyli lek przeciwbólowy, stosuje się w weterynarii do znieczulania słoni i nosorożców. Nie stosuje się jej jednak w leczeniu ludzi. To dlatego, że ma 7500 razy silniejsze działanie niż morfina.

Przedawkowanie może łatwo doprowadzić do porażenia układu oddechowego i zakończyć się śmiercią – ostrzegł w poniedziałek Bawarski Urząd Policji Kryminalnej (BLKA).

Narkotyk odkryto podczas zatrzymania dwóch osób w parku Bogenhausen w grudniu zeszłego roku. Przy jednej z nich znaleziono narkotyki, które wyglądem przypominały heroinę. W efekcie 54-latka oskarżono o popełnienie przestępstwa na mocy ustawy o środkach odurzających (BtMG), a narkotyk skonfiskowano.

W ramach dochodzenia przeprowadzonego przez ekspertów z Bawarskiego Urzędu Dochodzeń Kryminalnych ustalono, że narkotyk zawierał karfentanyl. Według ekspertów to „najbardziej śmiercionośny narkotyk na świecie”.

Możliwe, że mężczyzna nawet nie wiedział, co jeszcze dodano do jego heroiny. To również sprawia, że ​​karfentanyl jest tak niebezpieczny. Według naszych ekspertów karfentanyl to najbardziej śmiercionośny narkotyk na świecie.”- powiedział rzecznik LKA Ludwig Waldinger w rozmowie z BILD

Niemiecka policja wydaje wyraźne ostrzeżenie

W związku z ustaleniami monachijskiej policji, funkcjonariusze ostrzegają przed spożywaniem narkotyku zmieszanego z karfentanylem, który w ostatnich latach jest coraz częściej przechwytywany w Europie.

Przedawkowanie może skutkować szeregiem dramatycznych skutków ubocznych. Możliwa jest nawet depresja oddechowa, która może prowadzić do śmierci. Karfentanyl według informacji policji daje bardzo szybko efekt znieczulający. Nigdy jednak nie można wykluczyć śmiertelnego przedawkowania.

„W jednostce spożycia heroiny, na przykład pół grama, nawet jedno ziarno może być śmiertelne. A ponieważ niewielkie ilości wywołujące ogromne skutki są trudne do kontrolowania, karfentanyl jest tak niebezpieczny”- wyjaśnia profesor dr. Oliver Pogarell, zastępca dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Monachium.

Ekspert wyjaśnia także, że w przypadku przedawkowania można zastosować antidotum nalokson. Może odwrócić działanie karfentanylu i uratować życie. Substancja jest dostępna na przykład w postaci aerozolu do nosa. Odnotowano już dziesiątki zgonów, w krajach takich jak Szwecja, Belgia i Estonia. Czytaj także: Niemcy stoją na politycznym zakręcie. Dlaczego?

Przeczytaj również