Księżyc dostanie strefę czasową
Z czego wynika konieczność stworzenia takiego systemu strefy czasowej Księżyca? Jak wynika z notatki opublikowanej przez Biuro ds. Nauki i Polityki Technologicznej Białego Domu, strefa czasowa Księżyca ma wspomóc wysiłki amerykanów, w powrocie na Księżyc w ramach eksploracji i rozwoju gospodarczego.
Nie jest tajemnicą, że czas na Księżycu płynie inaczej niż na Ziemi. Używanie czasu ziemskiego poza naszą planetą nie sprawdziłoby się, ze względu na teorię względności.
Zegary ziemskie tracą na Księżycu 58,7 mikrosekund każdego dnia. To tyle, co fala elektromagnetyczna długości 300 metrów. Kiedy NASA ustanowi jednolity standard czasu dla Księżyca i innych ciał niebieskich, ustanowi międzynarodowe normy w przestrzeni kosmicznej. Ustawienie to nosiłoby nazwę Skoordynowanego czasu księżycowego (LTC).
“LTC zapewniłoby punkt odniesienia w zakresie pomiaru czasu dla księżycowych statków kosmicznych i satelitów, które wymagają ekstremalnej precyzji w swoich misjach”- mówi Kevin Coggins, szef komunikacji kosmicznej i nawigacji NASA – “Ten sam zegar, który mamy na Ziemi, poruszałby się na Księżycu z inną szybkością” – dodaje.
Według raportu NASA z 2022 roku, w związku z programem Artemis, Księżyc ma stanowić nowy rynek komercyjny w latach 30. XXI wieku i w dalszej przyszłości.
Do końca 2026 roku NASA planuje załogowe lądowanie na Księżycu
Oprócz konieczności stworzenia nowego systemu strefy czasowej Księżyca, NASA planuje także załogowe lądowanie na Srebrnym Globie do końca 2026 roku. Księżyc do tego czasu ma już mieć wspomnianą strefę czasową LTC.
NASA zamierza także w nadchodzących latach wysłać misję astronautów na Księżyc, po to, by stworzyć naukową bazę księżycową dla planowanych w przyszłości misji na Marsa.
W program Artemis NASA zaangażowano dziesiątki firm, statków kosmicznych i krajów. Dlatego rozbieżności w czasie mogłyby prowadzić do błędów w mapowaniu i lokalizacji pozycji na Księżycu lub na jego orbicie. Na Ziemi większość zegarów i stref czasowych opiera się na uniwersalnym czasie koordynowanym, w skrócie UTC.
Ten znany na całym świecie standard opiera się na rozległej globalnej sieci zegarów atomowych umieszczonych w różnych miejscach na całym świecie. Mierzą zmiany stanu atomów i generują średnią, która ostatecznie składa się na dokładny czas. Być może będzie konieczne rozmieszczenie takich zegarów atomowych na powierzchni Księżyca. Czytaj także: Czarne dziury oknem do początków wszechświata?
źródło: ABC net, Reuters
Copyright © WRC Media. Redakcja zastrzega wykorzystywanie niniejszej treści w zewnętrznych publikacjach, bez podania źródła (link do artykułu). Takie działanie będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich i praw do własności intelektualnej.