Nowe programy dla przedszkoli i szkół. W czerwcu nabór wniosków na dofinansowanie wycieczek i zajęć edukacyjnych

Ta informacja z pewnością ucieszy wszystkich uczniów i przedszkolaków. „Podróże z klasą” i „Kto Ty jesteś? – Polak mały” – to nowe propozycje Ministra Edukacji dla najmłodszych. W czerwcu br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów i różnego typu zajęć edukacyjnych, kulturalnych dla przedszkolaków.

Nowe programy dla przedszkoli i szkół. W czerwcu nabór wniosków na dofinansowanie wycieczek i zajęć edukacyjnych
Podaj dalej

„Podróże z klasą”

Już od września uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wyjechać nawet na pięciodniową wycieczkę szkolną. Koszty wyjazdu będą mogły zostać pokryte z budżetu państwa w 100 proc. „Podróże z klasą” – to nowe przedsięwzięcie, dzięki któremu uczniowie będą mieli okazję poznać polską tradycję, kulturę oraz osiągnięcia nauki.

Wiemy, że bariera finansowa jest poważna, dlatego zdecydowaliśmy się na 100 proc. dofinansowanie wycieczek szkolnych. Wcześniejsze programy ministerialne zakładały niepełne wsparcie finansowe. My chcemy wyrównywać szanse, żeby rodzice nie musieli już dopłacać – powiedziała Minister Nowacka.

Jak podaje MEN, warunkiem uzyskania dofinansowania jest uwzględnienie w programie wycieczki wizyty w: muzeum, galerii sztuki, teatrze, operze, filharmonii, centrum nauki, skansenie lub innej instytucji kultury (zwane punktami edukacyjnymi).

Jakie wycieczki krajowe będą finansowane?

Finansowane będą wyjazdy organizowane przez szkołę w terminie od września do 15 grudnia 2024 r., których program będzie obejmował:

  • w przypadku wycieczki dwudniowej – co najmniej dwa punkty edukacyjne,
  • w przypadku wycieczki trzydniowej – co najmniej trzy punkty edukacyjne,
  • w przypadku wycieczki czterodniowej – co najmniej czterech punktów edukacyjnych,
  • w przypadku wycieczki pięciodniowej – co najmniej pięciu punktów edukacyjnych.

„Kto ty jesteś? – Polak mały” – nowy program ministra od 26 czerwca 2024 r.

„Kto ty jesteś? – Polak mały” to nowy program Ministra Edukacji dla przedszkolaków. Komunikat Ministra Edukacji u ustanowieniu programu zostanie podpisany na początku czerwca. Z kolei nabór wniosków ruszy 26 czerwca br. i potrwa do 17 lipca 2024 r.

W ramach programu, zostaną przekazane środki finansowe dla organizacji pozarządowych na organizację:

  • zajęć kulturalnych,
  • konkursów,
  • pikników,
  • wystaw i wycieczek dla przedszkolaków.

O środki finansowe ubiegać mogą się organizacje harcerskie, instytuty badawcze, instytucje kultury oraz podmioty prowadzące statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania.

 

Przeczytaj również