WHO ostrzega przed nową chorobą. Jak można się nią zarazić?
WHO poinformowało w komunikacie, że zakażenia ornitozą są szczególnie widoczne w Austrii, Niemczech, Danii, Szwecji oraz Holandii. Jak na razie z powodu zakażenia zginęło pięć osób – cztery w Danii oraz jedna w Holandii. W jaki sposób dochodzi do zakażenia chorobą? Z informacji przedstawionych przez WHO wynika, że do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z wydzielinami zakażonych ptaków. Najbardziej narażonymi na zakażenia osobami są ludzie, którzy na co dzień pracują z ptakami – mowa tutaj o hodowcach czy też weterynarzach.
Ornitoza to odzwierzęca choroba układu oddechowego. Prawdopodobieństwo przenoszenia jej z jednego człowieka na drugiego jest stosunkowo niskie, jednak i tak należy uważać. Choroba może przebiegać łagodnie lub przypominać objawami grypę czy też zapalenie płuc. Ornitoza może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do zapalenia mięśnia sercowego. W polskich mediach pojawiły się już pierwsze wypowiedzi ekspertów na temat zagrożeń płynących z tytułu tej choroby.
Czym jest ornitoza? Czy w Polsce też można się zarazić?
„Za chorobę odpowiedzialne są bardzo groźne bakterie o skomplikowanym cyklu rozwojowym, które nazywają się chlamydiami. Występują one u ptaków, wywołują u nich ornitozę albo chlamydiozę” – mówi prof. Piotr Szeleszczuk z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, cytowany przez serwis ABC Zdrowie.
Występowanie wyżej wspomnianej choroby u ptactwa jest mocno powszechne. W Polsce liczba zakażonych papuzicą gołębi to nawet 6-7 procent. Przed infekcją można jednak się uchronić stosując podstawowe zasady higieny i ostrożność. W Polsce póki co żaden człowiek jeszcze się nie zaraził i miejmy nadzieję, że pozostanie tak na dłużej.