WHO ostrzega przed groźną chorobą. Grozi nam kolejna pandemia koronawirusa?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nową chorobą, która powoduje w Europie coraz więcej zakażeń. Chodzi o ornitozę, która znana jest także pod nazwą papuzia gorączka lub papuzica. Wzrost zakażeń szczególnie mocno widoczny jest w pięciu państwach w Europie. W ostatnich miesiącach z powodu zakażenia chorobą zmarło pięć osób. Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule.

WHO ostrzega przed groźną chorobą. Grozi nam kolejna pandemia koronawirusa?
Podaj dalej

WHO ostrzega przed nową chorobą. Jak można się nią zarazić?

maseczki szczepienia koronawirus pandemia zarażenia
fot. pixabay

WHO poinformowało w komunikacie, że zakażenia ornitozą są szczególnie widoczne w Austrii, Niemczech, Danii, Szwecji oraz Holandii. Jak na razie z powodu zakażenia zginęło pięć osób – cztery w Danii oraz jedna w Holandii. W jaki sposób dochodzi do zakażenia chorobą? Z informacji przedstawionych przez WHO wynika, że do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z wydzielinami zakażonych ptaków. Najbardziej narażonymi na zakażenia osobami są ludzie, którzy na co dzień pracują z ptakami – mowa tutaj o hodowcach czy też weterynarzach.

Ornitoza to odzwierzęca choroba układu oddechowego. Prawdopodobieństwo przenoszenia jej z jednego człowieka na drugiego jest stosunkowo niskie, jednak i tak należy uważać. Choroba może przebiegać łagodnie lub przypominać objawami grypę czy też zapalenie płuc. Ornitoza może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do zapalenia mięśnia sercowego. W polskich mediach pojawiły się już pierwsze wypowiedzi ekspertów na temat zagrożeń płynących z tytułu tej choroby.

Czym jest ornitoza? Czy w Polsce też można się zarazić?

diesel szczepienia koronawirus tankowanie
fot. freepik.com

„Za chorobę odpowiedzialne są bardzo groźne bakterie o skomplikowanym cyklu rozwojowym, które nazywają się chlamydiami. Występują one u ptaków, wywołują u nich ornitozę albo chlamydiozę” – mówi prof. Piotr Szeleszczuk z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, cytowany przez serwis ABC Zdrowie.

Występowanie wyżej wspomnianej choroby u ptactwa jest mocno powszechne. W Polsce liczba zakażonych papuzicą gołębi to nawet 6-7 procent. Przed infekcją można jednak się uchronić stosując podstawowe zasady higieny i ostrożność. W Polsce póki co żaden człowiek jeszcze się nie zaraził i miejmy nadzieję, że pozostanie tak na dłużej.

Przeczytaj również