Składka zdrowotna zostanie zmieniona? Trzecia Droga nie bierze jeńców. "Koniec koalicji"

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o konieczności wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu składki zdrowotnej. Poseł Polski 2050 Ryszard Petru zapowiedział, że jeśli rząd nie wprowadzi zmian w składce, to Trzecia Droga wyjdzie z rządu, zrywając koalicję. Czy składka zdrowotna zostanie faktycznie zmieniona? Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tą sprawą.

Składka zdrowotna zostanie zmieniona? Trzecia Droga nie bierze jeńców. „Koniec koalicji”
Podaj dalej

Składka zdrowotna ulegnie zmianie? Petru grozi zerwaniem koalicji przez Trzecią Drogę

bankomat pieniadze wyplata
fot. freepik

„Jako Trzecia Droga będziemy przygotowywać propozycję obniżki składki zdrowotnej do poziomu zbliżonego przed Polskim Ładem, najlepiej w formie ryczałtowej. Jeśli nie będzie żadnych zmian, wyjdziemy z rządu” – zapowiedział poseł Polski 2050 Ryszard Petru w rozmowie z Radiem Zet.

Ryczałtowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców została w 2022 roku zmieniona daniną zależną od poziomu dochodów. Teraz ma się to zmienić, a realne obniżenie składki zdrowotnej miałoby nastąpić od 1 stycznia 2025 roku, jak poinformował Ryszard Petru. W dalszej fazie wypowiedzi poseł dodał, że Trzecia Droga chce w nadchodzących wyborach samorządowych osiągnąć wynik oscylujący około 20 procent.

„Jeśli ktoś z państwa chce mieć niższą składkę zdrowotną, przywrócenia wolnego handlu w niedzielę, by szukać rozwiązań dla przedsiębiorców, trzeba głosować na Trzecią Drogę” – podkreślił Ryszard Petru.

Kiedy nastąpią zmiany w składce zdrowotnej? Rząd debatuje nad oficjalnym stanowiskiem w tej sprawie

Dodatkowe pieniądze od 18 września
Przypomnijmy, że Szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec niedawno zapowiedział, że rząd ma wkrótce przedstawić swoje oficjalne stanowisko ws. zmian w składce zdrowotnej. Rozmowy aktualnie toczą się między resortami finansów i zdrowia. Wkrótce powinny zapaść wiążące decyzje w tym temacie. Warto jednak pamiętać, że zmiana zasad poboru składek będzie wymagała odpowiedniego procedowania w Sejmie i vacatio legis.

źródło: Radio Zet

Przeczytaj również