Zmiany w emeryturach coraz bliżej. Kwota świadczenia honorowego ulegnie zmianie?
Osoby, które ukończą 100 lat otrzymują świadczenie honorowe, które wypłacane jest przez ZUS. Aktualnie jego wysokość wynosi 5540,25 zł brutto miesięcznie. Z roku na rok kwota świadczenia idzie do góry. Pieniądze są wypłacane automatycznie wszystkim osobom, które osiągną godziwy wiek, a sama kwota świadczenia jest niezależna od otrzymywanej emerytury.
Resort rodziny chce wprowadzić pewne zmiany, jeśli chodzi o wypłatę tego świadczenia. Świadczenie mimo że obowiązuje od 1972 roku, to w dalszym ciągu nie jest uregulowane ustawowo. Brak regulacji świadczenia powoduje z kolei pewne problemy. W związku z tym wiceminister rodziny Sebastian Gajewski chce wprowadzenia zmian w zakresie tego dodatku. Póki co nie znamy jednak szczegółów, jeśli chodzi o dokładne pomysły rządu co do zmian w tymże świadczeniu.
Rząd pracuje nad zmianą świadczenia honorowego. Jak ma wyglądać nowy projekt?
Przypomnijmy, że w przeszłości o zmianę funkcjonowania świadczenie honorowego postulował dr hab. Damian Walczak z Uniwersytetu Mikołaj Kopernika w Toruniu. Złożył on petycję, na mocy której chciał uregulować zasady dotyczące wypłaty tego dodatku. Doktor proponował, aby świadczenie było wypłacane osobom, które przez minimum 20 lat mieszkały w Polsce. Chciał też, aby kwota świadczenia została obniżona do kwoty minimalnej emerytury, która aktualnie wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto. Jakie zmiany postanowi wprowadzić teraźniejszy rząd? Tego jak na razie nie wiemy, jednak jak tylko pojawią się nowe informacje w tym temacie, na bieżąco będziemy was o nich informować.