Polacy stracą swój ulubioną markę? Pojawiły się informacje o sprzedaży

Polacy mają swoje ulubione firmy. Nie każda z nich jest naszą dumą narodową. Jednak są produkty, które cenimy i używamy ich praktycznie na co dzień. Okazuje się, że są one wystawione na sprzedaż. Czy stracimy cenioną markę?

Polacy stracą swój ulubioną markę? Pojawiły się informacje o sprzedaży
Podaj dalej

Przemysł nad Wisłą ma za sobą bardzo trudny czas. Na początku rewolucji przemysłowej większość obecnej Polski była terenem zaborców. Po odzyskaniu niepodległości w krótkim czasie nadeszła II wojna światowa. Globalna zawierucha i ogromne zniszczenia kraju zmieniły się w okupację Związku Radzieckiego. Gdy wydawało się, że jest nadzieja na rozwój, nastąpiła sprzedaż polskiego przemysłu w ręce zagranicznego kapitału. I tak dowiadujemy się, że polski olej z nazwy jest przedmiotem sprzedaży zagranicznych firm.

Włosi przejmują Brytyjczyków

Włoska firma Newlat Food S.p.A. planuje przejęcie brytyjskiego koncernu spożywczego Princes Limited. Jest to zapowiedź rewolucji na europejskim rynku żywności. Wartość transakcji szacowana jest na 700 milionów funtów – poinformował serwis dlahandlu.pl. Zgłoszenie dotyczące przejęcia trafiło już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Polacy stracą swoją ulubioną markę?

W tej transakcji produkcja popularnego w Polsce Oleju Wielkopolskiego trafia do Newlat Food. To posunięcie ma na celu wzmocnienie pozycji obu firm na rynku spożywczym. Połączone przychody firm mają wynieść około 2,8 miliarda euro, a skorygowana EBITDA osiągnie wartość około 190 milionów euro.

Globalne aspiracje nowego właściciela

Po sfinalizowaniu przejęcia nowa spółka będzie działać pod nazwą „New Princes Group” . W skład wchodzi 31 zakładów produkcyjnych na całym świecie. Obecnie Princes, jako jeden z największych brytyjskich producentów żywności i napojów, dysponuje m.in. fabryką w Szamotułach, w Polsce, gdzie wytwarzane są oleje roślinne, w tym Olej Wielkopolski. Firma jest znana z takich marek jak Olivo, Mazola, Flora czy Trex. Z tych produktów korzystają miliony konsumentów w Wielkiej Brytanii i Europie.

Komentarz zarządu i perspektywa na przyszłość

Simon Harrison, dyrektor generalny Princes, wyraził entuzjazm wobec planowanej fuzji. Podkreślił, że jest to ekscytująca perspektywa dla firmy. „Cieszymy się, że Newlat podziela nasze zaufanie do strategicznych planów rozwoju Grupy i strategii marki” – powiedział Harrison, cytowany przez dlahandlu.pl. Polacy na tę chwilę mogą czuć się bezpiecznie. Nie ma informacji o ewentualnej likwidacji Oleju Wielkopolskiego.

wielka brytania brexit kierowcy brak kierowców imigranci pracownicy
fot. pixabay

Proces przejęcia ruszył formalnie 29 maja 2024 roku, kiedy to do UOKiK wpłynął wniosek od Newlat Food S.p.A. Nowa grupa, New Princes Group, chce umocnić swoją pozycję na europejskim rynku. W planach jest globalna ekspansja, co może przynieść korzyści zarówno konsumentom, jak i inwestorom.

Przejęcie brytyjskiego Princes przez włoską firmę Newlat Food stanowi istotny krok na drodze do konsolidacji rynku spożywczego w Europie, a także pokazuje, jak duże znaczenie mają strategiczne alianse w globalnej gospodarce. Wzajemne zaufanie i zbieżność strategii obu firm zapowiadają dynamiczny rozwój nowo powstałej grupy, co z pewnością wpłynie na rynki lokalne, w tym polski rynek olejów roślinnych. Jest to dobra informacja, ponieważ możemy kupować swoją ulubioną markę oleju w polskich sklepach.

Przeczytaj również