W kilku miastach zamykają popularne sklepy. Gdzie nie zrobimy już zakupów?

Biznes jest bardzo chłodny pod względem emocji. Lokalizacja ma wpływ na zyski, a gdy ich brakuje, zamyka się sklepy. Takie są plany dla kilku miast, w których już niedługo nie będzie lubianych w Polsce dyskontów.

W kilku miastach zamykają popularne sklepy. Gdzie nie zrobimy już zakupów?
Podaj dalej

Aktualnie trwa walka o klienta i nie można pozwolić sobie na zbędne koszty. Dlatego firmy optymalizują wydatki przez ograniczanie ilości personelu, a także zamknięcie całych placówek. Nie jest to oczywiście dobra informacja dla pracowników tych sklepów oraz dla lokalnej społeczności. Zwłaszcza dla sympatyków produktów z sieci E.Leclerc.

Zmiany w strategii E.Leclerc

Znana sieć dyskontów E.Leclerc, obecna na polskim rynku od 1995 roku, ogłosiła zamknięcie czterech swoich placówek. Decyzja ta, wynika z realizacji nowej strategii rozwoju marki. Ma ona na celu optymalizację efektywności operacyjnej i wzmocnienie pozycji rynkowej. Informacje te pochodzą bezpośrednio od przedstawicieli sieci E.Leclerc.

Sklepy, które znikną z mapy Polski

Zamknięcia dotyczą supermarketów w Koninie, Kędzierzynie-Koźlu, Poznaniu i Malborku. Lokalne społeczności tych miast mają ostatnie chwile na zakupy. Zwłaszcza że sklepy te były istotnym elementem lokalnej infrastruktury handlowej. Decyzja o zamknięciu wynika z trudności adaptacyjnych tych placówek do nowej strategii transformacji sieci.

Transformacja i inwestycje w sklepy

Od 2023 roku E.Leclerc Polska prowadzi intensywną analizę swoich sklepów i wdraża proces transformacji. Obejmuje on m.in. rewizję łańcucha dostaw, asortymentu oraz aranżacji sklepów. W ramach tych działań sieć zainwestowała 13 milionów euro w projekty informatyczne, jako modernizację systemów back-office. Istotny jest również rozwój interfejsów logistycznych oraz finansowych. Jak podkreśla Patrycja Sienkiewicz-Nowak, dyrektor ds. handlu i współpracy międzynarodowej E.Leclerc Polska, inwestycje te mają usprawnić procesy operacyjne i zwiększyć popularność programu lojalnościowego Bonus.

Konsekwencje dla lokalnych społeczności

Decyzja o zamknięciu czterech sklepów nie jest dobrą informacją dla mieszkańców miast, w których placówki te funkcjonowały. Dla wielu klientów E.Leclerc był głównym miejscem codziennych zakupów. Jean-Philippe Magre, prezes E.Leclerc Polska, zauważa jednak, że choć zamknięcia te są bolesne, są one niezbędne dla przyszłego rozwoju marki i efektywnego wykorzystania zasobów.

zakupy sklep klient
fot. freepik

Przyszłość E.Leclerc w Polsce

Pomimo zamknięć, sieć E.Leclerc nie zamierza wycofywać się z polskiego rynku. Pozostałe 36 sklepów osiągnęło wzrost obrotów na poziomie 4,6% (like for like) dzięki realizacji nowej strategii rozwoju marki. Sieć zamierza kontynuować inwestycje. To potwierdzają otwarcia nowych hipermarketów o powierzchni ponad 5000 m² w Świdnicy i Jeleniej Górze w latach 2022 i 2023.

Zamknięcie czterech sklepów E.Leclerc w Polsce to znak czasów i konieczność adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Dla mieszkańców Konina, Kędzierzyna-Koźla, Poznania i Malborka oznacza to pewne utrudnienia, jednak sieć zapowiada dalsze inwestycje i rozwój, co może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie. Przedstawiciele E.Leclerc, podkreślają, że decyzje te są częścią szerszej strategii mającej na celu wzmocnienie pozycji marki na polskim rynku.

źródło: dlahandlu.pl

Przeczytaj również