Putin: "Rosja jest blisko wynalezienia lekarstwa na raka." Nie podaje jednak żadnych szczegółów

Władimir Putin, prezydent Rosji, podczas swojej niedawnej głośnej konferencji prasowej transmitowanej w telewizji przyznał, że rosyjscy naukowcy są bliscy stworzenia szczepionek przeciwnowotworowych. Zdaniem Putina mają być one wkrótce dostępne dla pacjentów, natomiast nie podał żadnych konkretnych szczegółów. 

Putin: „Rosja jest blisko wynalezienia lekarstwa na raka.” Nie podaje jednak żadnych szczegółów
Podaj dalej

Władimir Putin nie podaje wielu szczegółów

szczepienie szczepionka odszkodowanie NOP niepożądane działania po covid
fot. pixabay

Prezydent Rosji przyznał podczas swojej konferencji, jak podaje The Independent, że „jesteśmy bardzo blisko stworzenia tzw. szczepionek przeciwnowotworowych i leków immunomodulujących nowej generacji. Mam nadzieję, że wkrótce zaczną być skutecznie stosowane jako metody terapii indywidualnej. 

Putin przemawiał podczas moskiewskiego forum na temat technologii przyszłości. Nie podał jednak żadnych szczegółów, jakie typy nowotworów obejmie szczepionka, ani jak mają być ukierunkowane szczepionki. 

Warto przypomnieć, że podczas pandemii Rosja opracowała własną szczepionkę Sputnik V przeciwko Covid-19. Co więcej, Rosjanie sprzedawali ją do wielu krajów. Mimo to, na szczeblu krajowym spotkała się z powszechną niechęcią do szczepień. Putin przyznał, że zaszczepił się Sputnikiem 

szczepienie szczepionka odszkodowanie NOP niepożądane działania po covid
fot. pixabay

Wyścig o lek na nowotwór trwa

Szczepionki przeciwnowotworowe nie są niczym nowym i wiele państw pracuje nad swoimi wersjami tego leku. W zeszłym roku rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowę z niemieckim biontach na rozpoczęcie badań. Co więcej, mają one zapewnić „spersonalizowane metody leczenia raka”. Jednakże, ich celem jest dotarcie do 10 000 pacjentów do 2030 roku. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie dostępnych jest sześć licencjonowanych szczepionek przeciwko HPV. To wirus powodujący wiele nowotworów, w tym raja szyjki macicy. Ale wymienione są także szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. 

Przeczytaj również