W Polsce wróci powszechny pobór do wojska? Rząd ma plany

Sytuacja związana z działaniami militarnymi za naszą granicą sprawia, że na nowo powstaje pytanie, o to czy powinien być wznowiony powszechny pobór do wojska? Temat ten w ostatnich latach powraca dość często, a to za sprawą rosnącego niepokoju na świecie. Jako, że zmieniła się w naszym kraju władza, może to mieć kluczowe znaczenie w tym kontekście.

W Polsce wróci powszechny pobór do wojska? Rząd ma plany
Podaj dalej

Młode osoby pójdą obowiązkowa do wojska?

Ostatnie pobory do wojska miały miejsce w grudniu 2008 roku. Od tego czasu nasze państwo nie wzywa młodych mężczyzn na kilka miesięcy w kamasze, aby odbyli odpowiednie przeszkolenie. Polegało ono m.in. na obsłudze broni i sprzętu wojskowego, orientacji w terenie, jaki i zapoznanie się z szeroko rozumianą teorią.

Zdecydowano się jednak na to, że dojdzie do uzawodowienia armii w Polsce i pobory nie będą konieczne. Dla wielu osób było to niezwykle kłopotliwe, bowiem trzeba było na 11 miesięcy wybrać się do danej jednostki wojskowej. Oczywiście miało to też swoje ogromne plusy, bowiem jak wiele osób twierdzi do dziś – był to jeden z najlepszych okresów w ich życiu.

sluzba wojskowa
fot. freepik

– Pobór w Polsce jest zawieszony, a nie zlikwidowany. Dobrze funkcjonuje dobrowolna zasadnicza służba wojskowa i aktywna rezerwa. Te formy będziemy intensywnie rozwijać. Wszystkie elementy na czele z żołnierzami zawodowymi tworzą całość do działań operacyjnych – powiedział Minister Obrony w rozmowie z „Newsweekiem”.

Oznacza to, że osoby w wieku poborowym bądź te, które niebawem ukończą 18 lat, mogą spać spokojnie. Rząd nie zamierza tutaj wprowadzać żadnych zmian, mimo prowadzonej wojny za nasza granicą i ”nie najlepszych” relacji z Ukrainą.

Ile wojsko polskie liczy żołnierzy?

W ubiegłym roku podano do publicznej informacji, że wojsko polskie liczy już ponad 175 tysięcy żołnierzy pod bronią. Taka ilość pozwala na to, aby pobory wciąż nie były obowiązkowe, bowiem wbrew pozorom chętnych ochotników na pracę w wojsku nie brakuje. To głównie dzięki temu sytuacja w najbliższych latach nie ulegnie zmianie.

 

Przeczytaj również