To już dziś! Obejrzyj na żywo lądowanie japońskiego statku kosmicznego na Księżycu

Warto w dniu dzisiejszym poświęcić chwilę i zobaczyć, bądź co bądź, ale historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy bowiem japońska agencja kosmiczna może wylądować na Księżycu. Jeżeli cała misja zakończy się powodzeniem, będzie to piąte państwo, które zdołało podbić tę planetę. Wcześniej udało się to Stanom Zjednoczonym, Rosji, Chinom, a nie tak dawno Indiom.

To już dziś! Obejrzyj na żywo lądowanie japońskiego statku kosmicznego na Księżycu
Podaj dalej

Księżyc znów będzie podbity?

19 stycznia 2004 roku dla Japonii może okazać się historycznym i niezwykle przełomowym dniem. W piątek po godzinie 16:00 czasu polskiego ma rozpocząć się główna procedura lądowania lądownika o nazwie SLIM. Cała misja trwa już dobre kilka miesięcy i dopiero w piątek będzie miała swoje zwieńczenie. Wszyscy liczą, że okaże się ono w pełni udane.

Na początku września rakieta H-IIA wystartowała z Centrum Kosmicznego Tanegashima, wznosząc w orbitę lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) firmy JAXA. Nazywany jest on w „księżycowym snajperem”, ponieważ zastosowano eksperymentalną technologie precyzyjnego lądowania. Będzie ją można obejrzeć na materiale wideo poniżej już od godziny 15:00.

– Głównym zadaniem SLIM jest udowodnienie światu i samym sobie, wysokiej dokładności lądowania. Chcemy wylądować w miejscu w którym planujemy, a nie tam gdzie będzie możliwość – powiedział prezes JAXA Hiroshi Yamakawa na konferencji prasowej.

Do trzech razy sztuka – chciałoby się powiedzieć, patrząc na wcześniejsze nieudane podboje Księżyca przez Japonię. W ubiegłym roku odbyły się dwie nieudane próby lądowania. Za pierwszym razem lądownik rozbił się o powierzchnię Księżyca. Z kolei za drugim razem stracono z nim łączność niemalże na początku misji. Warto dodać, że Japonia planuje wysłać na Księżyc załogową misję pod koniec obecnej dekady.

SLIM według planów ma wylądować w kraterze Shioli. To miejsce dobrze znane tym, którzy interesują się tematem kosmosu lub księżyca. Jest to lokalizacja położona na widocznej stronie patrząc z naszej planety. Cała misja kosztuje japońską agencję kosmiczną (JAXA) około 100 mln dolarów.

Ostatnie podboje Księżyca

W ubiegłym roku Indie przeprowadziły udaną misję lądowania w rejonie południowego bieguna Księżyca. Miało to miejsce 23 sierpnia, a więc kilka dni przed startem SLIM. Z kolei kilka dni wcześniej niepowodzeniem zakończyła się misja rosyjskiej sony Łuna-25. Obiekt chcąc wylądować rozbił się o powierzchnie. Jak widać choć współcześnie podbicie księżyca wydaje się na pierwszy rzut oka proste, to jednak jak pokazuje życie – wciąż nie jest.

Przeczytaj również