Lekarze zarabiają coraz więcej. Najmniej jednak ci pracujący w szpitalach

Nieprzypadkowo lekarze uchodzą za jedną z najlepszych grup zawodowych, jeżeli chodzi zarobki. Potwierdza to raport portalu „Lekarze – oferty pracy”, gdzie zaprezentowano jak wyglądają średnie zarobki. Patrząc na 2023 rok, a na 2022 rok, są one większe o 11 procent. Można zatem powiedzieć, że kto się uczył, aby pracować w tym zawodzie, nie odczuł inflacji.

Lekarze zarabiają coraz więcej. Najmniej jednak ci pracujący w szpitalach
Podaj dalej

Ile zarabiają lekarze?

Z zebranych danych wynika, że średnia stawka godzinowa dla lekarza wynosi obecnie 198,29 złotych brutto. Na rękę jest to zatem 171 złotych za 60 minut pracy. Przykładowo pracując 8 godzin dziennie mowa o zarobku rzędu 1368 złotych. Tygodniowo kwota zbliża się do 7 tysięcy złotych, a miesięcznie mowa o stawce wyraźnie przekraczającej 20 tysięcy złotych na rękę.

W raporcie jasno widać, że najmniej zarabiają lekarze, którzy pracują w szpitalach. To z jednej strony jest bardzo niepokojące, bo jak wiadomo to oni z reguły odpowiadają za ratowanie naszego zdrowia i życia. Lepsi specjaliści zatem będą oferowali swoje usługi prywatnie, za co jak wiadomo trzeba odpowiednio zapłacić.

lekarze placa szpital
fot, freepik

A i tak coraz częściej leczenie odbywa się właśnie prywatnie, a nie na NFZ. To z racji długich terminów oczekiwania, które są nie do przyjęcia przez pacjentów w przypadku bardzo wielu schorzeń. Leczenie bardzo często musi rozpocząć się niezwłocznie, a wówczas pacjent kieruje się do prywatnego gabinetu. Tam jak już wiadomo stawki są zupełnie inne, jak i ostateczne zarobki lekarzy.

W cenie oczywiście są różnego rodzaju specjalizacje. Najlepiej opłacane są obecnie:

  • psychiatria (304 zł/h),
  • reumatologia (300 zł/h),
  • dermatologia (287 zł/h)
  • medycyna pracy (261 zł/h)

Lekarze bardzo często sami szukają ofert pracy, polecając samych siebie – staje się to coraz modniejsze. Tutaj również wyszczególniono średnie oczekiwania:

  • lekarz – 179,77 zł brutto
  • rezydent – 188, 84 zł brutto
  • specjalista – 221,21 zł brutto

Przeczytaj również