Droższe papierosy od marca. Koniec z akcyzą z 2023 roku

Kto pali papierosy ten mógł w ostatnich godzinach zauważyć, że ceny papierosów zmieniły się względem pierwszych dwóch miesięcy tego roku. To nie przypadek, bowiem od początku marca sklepy nie mogą już sprzedawać ich po akcyzie z 2023 roku. A to oznacza, że paczka papierosów automatycznie stała się droższa – o ile wcześniej, w niektórych sklepach jeszcze nie była.

Droższe papierosy od marca. Koniec z akcyzą z 2023 roku
Podaj dalej

O ile droższe stały się papierosy?

Kto pali papierosy ten musi liczyć się z dużym wydatkiem. Z roku na rok za paczkę trzeba płacić coraz więcej i już dziś ceny w sklepach oscylują w graniach 15-20 złotych, zależnie od kupowanej marki. To efekt zmian, jakie wprowadził rząd w 2021 roku. Założenie jest takie, że akcyza w latach 2023-2027 co roku ma systematycznie rosnąć.

Z roku na rok o pięć procent na: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie. Natomiast o 10 procent na: papierosy, tytoń do palenia cygara i cygaretki i wyroby nowatorskie oraz susz tytoniowy. Krótko mówiąc alkohol i papierosy będą tylko i wyłącznie coraz droższe. I o ile akcyza to jeden z głównych powodów podwyżek, to dochodzą jeszcze koszty produkcji i wiele innych, przez co cena rośnie w oczach.

papierosy akcyza
fot. freepik

Jeżeli chodzi o papierosy to już teraz klienci zauważyli wzrost o około złotówkę. Podobnie będzie w kolejnych latach – cena wzrośnie rok po roku kolejno o: 1,06 zł, 1,15 zł i 1,24 zł. Warto zatem pomyśleć o tym, czy to nie jest dobry moment na to, aby w końcu porzucić ten niezdrowy nałóg, a duże pieniądze zainwestować w lepsze odżywianie.

Drogie papierosy i alkohol to plus czy minus?

Im drożej kosztują wszystkie używki, tym tak naprawdę lepiej. Zwłaszcza patrząc na dzieci i młodzież, które nie będzie stać na to, aby uczyć się tego niezdrowego nałogu. To także zniechęca do tego, aby palić dużo i częściej spożywać alkohol. Producenci na pewno nie są z tego faktu zadowoleni, co już widać chociażby po sprzedaży piwa, która znacząco spadła. I takie spadki będą notowane z roku na rok w przypadku wszystkich produktów objętych wzrostem akcyzy.

Przeczytaj również