Zasiłek chorobowy w 2024 roku. Minimum 3660 złotych do otrzymania

W dzisiejszym artykule opowiemy wam o bardzo ciekawym świadczeniu, dzięki któremu możecie zasilić swoje budżety domowe o 3660,42 złotych. Jak się okazuje sprawa jego zdobycia wcale nie jest taka trudna jak może się wielu wydawać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wymaga od wnioskodawcy zbyt wiele… jesteście ciekawi, o co chodzi? W takim razie zaczynajmy! 

Zasiłek chorobowy w 2024 roku. Minimum 3660 złotych do otrzymania
Podaj dalej

ZUS masowo przyjmuje wnioski o ten dodatek 

800 plus + wybory pieniądze świadczenie
fot. pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina Polakom, że ci mogą ubiegać się o atrakcyjny dodatek. Wystarczy jedynie wypełnić odpowiedni wniosek, aby następnie na koncie powitać kwotę w wysokości 3660,42 złotych. Na przestrzeni kilku miesięcy ZUS przyznał wnioskodawcom dużą liczbę tych świadczeń. To dobry znak, żeby nie zwlekać, tylko jak najszybciej wziąć się do roboty. Jesteście ciekawi, o jakie dokładnie wsparcie chodzi? 

Wszystko kręci się wokół dodatku rehabilitacyjnego, który przysługuje osobom ubezpieczonym, lecz wyczerpały one już zasiłek chorobowy lub w dalszym ciągu nie są zdolne do pracy. Należy tu jednak podkreślić, że wsparcie przyznawane jest tym, którzy mają szansę powrócić do zdrowia, dzięki kontynuowaniu leczenia, ewentualnie rehabilitacji. Pobierać świadczenie można maksymalnie przez 12 miesięcy i tak jak możecie się domyślić, ostatecznie to ZUS podejmuje decyzje, kto z niego skorzysta. Wszystko w gruncie rzeczy zależy od orzeczenia naszego lekarza.  

Kiedy możemy ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne? Chociażby wtedy, gdy wcześniej był nam przyznany zasiłek chorobowy i kończy nam się już maksymalny okres pobierania go. Możemy się po niego zgłosić również w sytuacji, w której pomimo leczenia wciąż nie możemy wrócić do pracy. Dotyczy to także innych przypadków, w których do powrotu do pracy przydatne jest dalsze leczenie, bądź rehabilitacja. Ponadto konieczne jest, aby osoba ubiegająca się o wsparcie spełniła chociaż jeden z poniższych warunków. Chętny:

–  pobiera zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia i nadal choruje,

– posiada umowę o pracę, pracuje na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług lub współpracuje z taką osobą, pracuje na podstawie umowy uaktywniającej, wykonuje pracę nakładczą na podstawie umowy nakładczej,

– prowadzi działalność pozarolniczą albo współpracuje z taką osobą,

–  jest członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo spółdzielni kółek rolniczych,

– pracuje odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, gdy odbywa karę pozbawienia wolności lub jest osobą tymczasowo aresztowaną,

 – odbywa służbę zastępczą,

–  należy do duchowieństwa.

Ile pieniędzy możemy otrzymać w ramach wsparcia?

pieniądze emerytura renta
fot. freepik

Na comiesięczne wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego możemy liczyć przez cały rok. Jedynym warunkiem, aby to się spełniło jest stała niezdolność do pracy w przeciągu tych 12 miesięcy. Wysokość otrzymywanej przez nas kwoty wylicza się na podstawie zasiłku chorobowego, który ulega waloryzacji. Co więcej, jeżeli pracujemy na pełen etat podstawa wymiaru zasiłku nie może być niższa niż 86,29 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przed lipcową waloryzacją płacy minimalnej podstawa zasiłku chorobowego na pierwszą połowę 2023 roku wynosiła 3011,52 zł. Następnie została ona zwiększona do 3106, 44 złotych i obowiązywała do końca 2023 roku. Wraz z nowym rokiem nastąpił czas zmian: świadczenie chorobowe ponownie zostało podwyższone – tym razem do kwoty 3660,42 złotych. Należy jednak podkreślić, że mówimy tu o minimalnej podstawie wymiaru zasiłku.

Przeczytaj również