20 stycznia ruszy wypłata świadczenia. Kto z niego skorzysta?
Już za kilka dni pewna grupa seniorów powinna bacznie monitorować swoje konta bankowe. Osoby, które uprzednio osiągnęły konkretny próg wiekowy, otrzymają od ZUS-u darmowe pieniądze. Środki mają na celu pomóc emerytom w codziennym życiu. Można wydać je na zakup lekarstw, wniesienie opłat, czy także na przyjemności, które w końcu każdemu się należą. Mówiąc w skrócie: wypłatę, która zasili budżety domowe Polaków można wykorzystać na dowolny cel, bez ponoszenia przy tym żadnych przykrych konsekwencji.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdradził, kto powinien spodziewać się dodatku finansowego, a także co należy zrobić, aby w ogóle trafił on w ręce obywateli. Już teraz warto napomknąć o tym, że szczęściarze uprawnieni do pobierania wsparcia otrzymają na konta kilka tysięcy złotych. Zainteresowani? W takim razie zaczynajmy!
Dofinansowanie honorowe przysługuje seniorom, którzy ukończyli 100 lat – jednocześnie jest to jedyny warunek konieczny do uzyskania zezwolenia na przyznanie pieniędzy od ZUS-u. Persona, która go spełni automatycznie trafia do bazy danych, dzięki czemu otrzyma comiesięcznie kwotę 5540,25 złotych brutto. Jest ona wypłacana wraz z emeryturą i naturalnie podlega waloryzacji, lecz mimo tego posiada jeden, spory mankament, o którym naszym zdaniem warto na tym etapie wspomnieć.
Otóż okazuje się, że choć podstawa ulega corocznemu podwyższeniu, to wartość przyznawanych środków dla osób, które już pobierają świadczenie jest niezmienna. Oznacza to, że każdy, kto ma swoje urodziny między 1 marca 2023 roku, a 29 lutego 2024 roku, do końca życia będzie otrzymywał dokładnie tę samą kwotę, czyli 5540,25 złotych brutto miesięcznie.
Państwo i ZUS chcą zapewnić seniorom atrakcyjne wsparcie!
Z tego względu zdecydowano się, aby kwota dodatku honorowego była wystarczająco wysoka do pokrycia wielu opłat. Pamiętajmy, że osoby starsze częściej zmagają się z problemami zdrowotnymi. Chorują częściej, a ich dolegliwości nierzadko są bardzo kosztowne. Zwłaszcza w przypadku osób w sędziwym wieku. Dlatego też wszystkie otrzymane środki w ramach świadczenia można przeznaczyć na dowolny cel. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na każdym kroku przypomina o tym, iż nie istnieją żadne przepisy, które jasno klarują, na co wypłaty powinny być przeznaczone.
Obecnie ciężko znaleźć rzetelną listę, która zdradzałaby ilu obywateli pobiera świadczenie honorowe. Mimo to, warto mieć na uwadzę, że dwa lata temu korzystało z niego aż 2600 seniorów. Kilka dobrych miesięcy temu szacowano, iż liczba ta może nawet wzrosnąć.