Darmowa antykoncepcja nowym projektem w sejmie. Jak w ogóle miałoby to wyglądać?

Darmowa antykoncepcja na pierwszy rzut oka może wydawać się dobrym pomysłem. Po poznaniu jednak pierwszych szczegółów część z internautów była niezadowolona. Projekt ustawy trafił do sejmu za sprawą Trzeciej Drogi – jak na razie nie wiadomo, kiedy pomysł miałby zostać wcielony w życie i czy w ogóle zostanie zrealizowany. Jak w głównym założeniu miałaby wyglądać darmowa antykoncepcja? 

Darmowa antykoncepcja nowym projektem w sejmie. Jak w ogóle miałoby to wyglądać?
Podaj dalej

Darmowa antykoncepcja nowym projektem w sejmie

podatek samochod silnik
sejm.gov.pl

Darmowa antykoncepcja w głównym założeniu ma przyczynić się do zmniejszenia ryzyka niechcianej ciąży oraz poprawy ogólnego zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego społeczeństwa. Trzecia droga niedawno złożyła projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie darmowej antykoncepcji. Pomysł, mimo że na pierwszy rzut oka brzmi dobrze, wzbudził wśród internautów pewne kontrowersje. 

Na samym starcie można dostrzec, że antykoncepcja obejmuje tylko i wyłącznie kobiety. Niektórzy określają to mianem dyskryminacji. Czy słusznie? Cóż… nie nam to oceniać. Wszystko w gruncie rzeczy zależy od indywidualnego podejścia. 

O planie zgłoszenia projektu poinformowała na konferencji prasowej w Sejmie posłanka Ewa Szymanowska – reprezentantka Polski 2050, będąca przedstawicielką wnioskodawców projektu. 

W ustawie wzięto pod uwagę dwie możliwości: 

  • kobiety do 25. roku życia zostaną objęte bezpłatnym dostępem do środków antykoncepcyjnych, które możemy znaleźć na rynku;
  • kobiety powyżej 25. roku życia otrzymają możliwość korzystania z refundowanej antykoncepcji bardziej niż do tej pory. 

W uzasadnieniu projektu podkreślano, że przez wiele lat potrzeby zdrowotne kobiet, zarówno dorosłych, jak i małoletnich, pozostają niedostatecznie zaspokojone. Zdaniem wnioskodawcy brak odpowiednich działań w celu zapewnienia dobrego zdrowia kobiet zostały zauważone i podkreślone w projekcie. Jak na razie nie wiadomo, jak potoczą się losy omawianego pomysłu. Jeżeli w najbliższym czasie pojawią się jakieś nowe wieści w tej sprawie, to z pewnością was o nich powiadomimy. 

 

Przeczytaj również