PILNE: Napój owocowy wycofywany ze sprzedaży w Polsce. Zawiera silną toksynę

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny w smoothie owocowym.

PILNE: Napój owocowy wycofywany ze sprzedaży w Polsce. Zawiera silną toksynę
Podaj dalej

Patulina to toksyna produkowana głównie przez pleśnie z rodziny Penicillium, Aspergillus i Byssochlamys, która ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Wykazuje bowiem silne działanie teratogenne, mutagenne oraz rakotwórcze.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Nazwa: Solevita Smoothie Red Genius, 250 ml
  • Data minimalnej trwałości: 13.03.2024
  • Wyprodukowano dla: Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48, Jankowice 62-080 Tarnowo Podgórne
  • Producent: Molkerei Gropper GmbH & Co KG, 86657 Bissingen, Niemcy

Podjęto już odpowiednie działania

Firma Lidl po uzyskaniu informacji o wykryciu przekroczenia prawnego poziomu zawartości patuliny w soku z aronii wykorzystywanym do produkcji produktu „Solevita, Smoothie Red Genius, 250 ml” podjęła wraz z producentem Molkerei Gropper GmbH & Co. KG decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży i nie zaleca jego dalszego spożywania.

Lidl poinformował już konsumentów o wycofaniu artykułu z rynku poprzez umieszczenie we wszystkich sklepach plakatów z ważną informacją dla klientów oraz poprzez publikację informacji na stronie internetowej lidl.pl w panelu „ważna informacja dla klientów”. Firma Lidl będzie przyjmowała zwroty wycofanego artykułu w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu.

 

Przeczytaj również