Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstanie na czas

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju. Dlatego właśnie bardzo istotne jest, aby  pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstała na czas. Właśnie o tym rozmawiała minister Paulina Hennig-Kloska z Patrickiem Fragmanem – prezesem i dyrektorem wykonawczym Westinghouse Electric Company, firmy – dostawcy amerykańskiej technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstanie na czas
Podaj dalej

W trakcie spotkania minister Paulina Hennig-Kloska przypomniała swoim gościom, że polski rząd jest cały czas w pełni zaangażowany w transformację energetyczną w naszym kraju. A ponieważ energia jądrowa jest jednym z najważniejszych elementów tego procesu, będzie w przyszłości stanowić ważną część polskiego „miksu energetycznego”. Minister podkreśliła również wagę terminowej realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

W trakcie spotkania poruszono także kwestie dotyczące budowania kompetencji i zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej w Polsce, a także kwestie zaangażowania polskiego przemysłu w realizację tej inwestycji.

Polski rząd oczekuje szerokiego zaangażowania polskich firm w realizację projektu budowy elektrowni jądrowej, zgodnie z ich doświadczeniem i kompetencjami. Stworzy to nowy sektor przemysłu w Polsce, który będzie dawał nowe miejsca pracy – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Polska postrzega projekt budowy elektrowni jądrowej jako szansę dla rozwoju i ekspansji polskiego przemysłu, zarówno w oparciu o udział w polskim projekcie, jak i w dalszej kolejności wejście do światowych łańcuchów dostaw dla przemysłu nuklearnego – dodała.

W ramach „Programu polskiej energetyki jądrowej” pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Przeczytaj również