Ten dom kojarzą wszyscy Polacy. Możesz go mieć za 20 mln złotych

Dom znany z kultowego filmu „Kevin sam w domu” ponownie trafił na rynek nieruchomości. Położony na północnych przedmieściach Chicago, ten charakterystyczny budynek stał się nie tylko ikoną filmową, ale także symbolem amerykańskich Świąt Bożego Narodzenia.

Ten dom kojarzą wszyscy Polacy. Możesz go mieć za 20 mln złotych
Podaj dalej

Jest to najprawdopodobniej jeden z najpopularniejszych domów rodzinnych w Stanach Zjednoczonych. A można pokusić się o stwierdzenie, że także na całym świecie. Tłumy ludzi przed bramą wjazdową na posesję szczególnie w okolicach Bożego Narodzenia i ciągle zablokowana uliczka. Tak wygląda życie w domu z filmu „Kevin sam w domu”. Teraz możesz doświadczyć tego na własnej skórze. Nieruchomość jest na sprzedaż.

Winnetka na przedmieściach Chicago

Dom Kevina stoi przy 671 Lincoln Ave. w Winnetka.  Ostatni raz został wystawiony na sprzedaż w 2012 roku. Sprzedany za 1,585 miliona dolarów, mimo początkowej ceny wywoławczej wynoszącej 2,4 miliona dolarów. Obecni właściciele oferują go za 5,25 miliona dolarów. Jak widać, w czasie kilkunastu lat cena wzrosła dosyć znacząco. Jaka jest historia tej nieruchomości?

Dom zbudowany w stylu georgiańskim z czerwonej cegły, pochodzi z 1920 roku. Zyskał sławę już w 1974 roku, gdy jego nowo wyremontowana kuchnia pojawiła się we wrześniowym numerze magazynu „Better Homes & Gardens”. Był to jednak dopiero początek jego drogi do międzynarodowej sławy.

Film „Kevin sam w domu” zmienił wszystko

„Kevin sam w domu” zadebiutował tuż po Święcie Dziękczynienia w 1990 roku i natychmiast stał się hitem srebrnego ekranu. Zarówno w USA, jak i na całym świecie, w tym również w Polsce. Film opowiada historię małego Kevina McCallistera, granego przez Macaulaya Culkina. Chłopiec zostaje przypadkowo pozostawiony w domu przez swoją rodzinę na czas Świąt Bożego Narodzenia i musi bronić swojego domu przed dwoma niezdarnymi włamywaczami.

kevin sam w domu
Official

Większość scen wnętrz była kręcona na specjalnie zbudowanej scenie w gimnazjum New Trier West High School w Northfield, jednak kluczowe ujęcia, w tym te z głównymi schodami oraz kilkoma pokojami, były realizowane w prawdziwym domu. Scenografia domu w filmie była starannie zaprojektowana przez ekipę filmową. Tapetowała ona ściany i dodawała świąteczne dekoracje, aby podkreślić atmosferę Bożego Narodzenia.

Ten dom wspominają właściciele

John i Cynthia Abendshien mieszkali w domu podczas kręcenia filmu. Wspominają swoje doświadczenia z tamtego okresu. Ich córka, Lauren, miała okazję spotkać gwiazdy filmu i obserwować kręcenie scen. W tym słynne kadry, których Kevin zjeżdża na sankach ze schodów na parter i wyjeżdża przez frontowe drzwi. Oczywiście w tym popisie małego Kevina zastąpił profesjonalny kaskader.

Producent i scenarzysta John Hughes, który zmarł w 2009 roku, miał szczególny sentyment do rejonu Chicago, gdzie dorastał. Jego filmy, takie jak „Szesnaście świeczek” czy „Wolny dzień Ferrisa Buellera”, również były kręcone w okolicznych miejscowościach, co nadało im autentycznego, sąsiedzkiego charakteru.

W jakim stanie jest dom Kevina?

Obecni właściciele, którzy nabyli dom od Abendshienów w 2012 roku, zdecydowali się ponownie wystawić go na sprzedaż. W 2021 roku dom był również dostępny do wynajęcia na jedną noc przez Airbnb, co było wyjątkową okazją dla fanów filmu, by spędzić noc w autentycznym „domu Kevina”.

Dom „Kevina” pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków filmowych, a jego sprzedaż wzbudza zainteresowanie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą. W tym również w Polsce, gdzie film cieszy się niesłabnącą popularnością w okresie świątecznym.

Przeczytaj również