Premier Słowacji przeszedł dziś kolejną operację. Jest przytomny

Ranny podczas zamachu premier Słowacji przeszedł dziś kolejną operację. Stan zdrowia Roberta Fico nadal określany jest jako ciężki. Aktualnie szef słowackiego rządu przebywa na oddziale intensywnej terapii, jest przytomny.

Premier Słowacji przeszedł dziś kolejną operację. Jest przytomny
Podaj dalej

W poniedziałek ma zebrać się konsylium lekarskie, który zdecyduje, czy rannego w zamachu premiera Roberta Fico będzie można przetransportować do szpitala w Bratysławie. Fica jest pod opieką lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego w Bańskiej Bystrzycy. Jak podało RMF, dziś przeszedł kolejną operację.

Premier Słowacji jest przytomny, leży na oddziale intensywnej terapii. Lekarze wciąż określają jego stan jako poważny. Fico został ranny w klatkę piersiową oraz brzuch. Po postrzeleniu w środę po południu przeszedł trwającą ponad pięć godzin operację.

Okoliczności zdarzenia

Robert Fico został pięciokrotnie postrzelony w środę po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova. Policja natychmiast zatrzymała napastnika, 71-letniego Juraja C. z Levic. Premier Słowacji trafił do szpitala w Bańskiej Bystrzycy. Szef słowackiego resortu obrony Robert Kaliniak podczas konferencji prasowej w czwartek rano poinformował, że „w nocy lekarzom udało się ustabilizować stan premiera”, ale „jest on nadal poważny”. Przekazał, że szef rządu ma liczne rany postrzałowe. Kaliniak zapewnił, że obecnie podejmowane są działania, które mają na celu poprawę stanu zdrowia Ficy.

Obecnie pacjent jest w stanie stabilnym. To, co dzieje się w tej chwili jest normalne dla tak ciężkiego stanu, w którym znajduje się obecnie pan premier – dodała dyrektor szpitala na konferencji prasowej. Jak dodała, trzeba sobie uświadomić, że w tym przypadku premier „jest pacjentem, jak każdy inny człowiek”. – Każdego ranka spotyka się konsylium przy jego łóżku i decyduje, jakie procedury będą wykonane. W sposób standardowy podchodzimy do tego pacjenta – powiedziała dyrektor szpitala, w którym aktualnie przebywa szef rządu.

Przeczytaj również