Będzie pakiet osłonowy dla polskich rolników. Wiemy do kiedy można składać wnioski

To, że polscy rolnicy potrzebują pomocy nie ulega najmniejszym wątpliwościom. Dlatego właśnie w najbliższym czasie rząd chce, aby nadmiar zboża został wyeksportowany jeszcze przed najbliższymi żniwami. W tym celu Rada Ministrów w przyjętym pakiecie pomocowym proponuje dopłaty do tony zboża, aby chronić rolników przed skutkami wojny w Ukrainie.

Będzie pakiet osłonowy dla polskich rolników. Wiemy do kiedy można składać wnioski
Podaj dalej

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów ochroni rolników

Szerokie otwarcie granic Unii Europejskiej, w tym także naszej, spowodowało zwiększony napływ zbóż z Ukrainy. Skutkiem tego była destabilizacja polskiego rynku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które wesprze polskich rolników.

– Rozporządzenie przyjęte przez Radę Ministrów ma osłonić rolników przed skutkami tych negatywnych zmian. Służy temu, żeby nadmiar zboża, który znajduje się wciąż w magazynach, u polskich rolników i w firmach, wyeksportować przed najbliższymi żniwami – mówił podczas konferencji prasowej szef KPRM Jan Grabiec.

Rząd pracował nad rozwiązaniami dla polskiej wsi od wielu tygodni. Wsparcie dla rolników zostanie sfinansowane z Funduszu Pomocy, a wnioski można składać do 5 czerwca br.

Dopłaty dla rolników

Rozwiązanie ma charakter przejściowy i służy zdjęciu nadwyżki zbóż z polskiego rynku.

– Rolnicy, którzy sprzedali zboże między 1 stycznia a 10 marca, dostaną pomoc 200 zł do tony pszenicy i innych zbóż. A w okresie od 11 marca do końca maja – 300 zł do tony. To przekłada się też na konkretną pomoc do hektara pszenicy – 1620 złotych w okresie od 11 marca do końca maja i analogicznie mniej w okresie od 1 stycznia do 10 marca – tłumaczył Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak.

– Środki będą wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji, która posiada dokumentację i wszystkie informacje o stanie zasiewów – zapowiedział Minister Rolnictwa Czesław Siekierski.

Rolnicy, którzy już dokonali sprzedaży swoich plonów po zaniżonych cenach, nie zostaną pokrzywdzeni.

– Nie chcemy stawiać w złej sytuacji tych rolników, którzy po spotkaniach z Premierem postanowili sprzedać zboże po zaniżonych cenach. Oni nie stracą, ponieważ uzyskają odpowiednie wyrównanie, aby mogli kontynuować działalność bez zakłóceń – mówił Jan Grabiec.

Przeczytaj również