Donald Tusk w Brukseli: "Sytuacja na froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny"

Premier Donald Tusk wziął udział w Brukseli w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Liderzy państw UE połączyli się on-line z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i omówili najważniejsze kwestie bezpieczeństwa w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą. W konkluzjach unijnego szczytu pojawił się zapis, który zobowiązuje Unię Europejską do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

Donald Tusk w Brukseli: „Sytuacja na froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny”
Podaj dalej

Obrona ukraińskiego nieba to priorytet

Jak relacjonował Premier Donald Tusk, Prezydent Zełenski podkreślił natychmiastową, być może rozstrzygającą wojnę, potrzebę dostarczenia Ukrainie systemów, które mogłyby zwalczać rosyjskie rakiety i drony.

– Sytuacja na froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny. (…) W konkluzjach Rady Europejskiej znalazł się zapis, że UE będzie wspierała i podejmie działania na rzecz bezpieczeństwa nieba nad Ukrainą. Decyzja w tej sprawie będzie należała do państw narodowych – poinformował Prezes Rady Ministrów.

Jak wyjaśnił, nikt nie oczekuje od Polski, jako państwa przyfrontowego, aby to jednak nasz kraj przekazał własne baterie Patriot Ukrainie. – Wszyscy wiedzą, ile daliśmy i wszyscy wiedzą, że potrzebujemy chronić swoje niebo ze względu na incydenty z rosyjskimi rakietami – zaznaczył Donald Tusk. Cały czas czekamy na decyzję USA w sprawie 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy.

Przeczytaj również