Będą istotne zmiany dotyczące aborcji. Szpitale w krytycznych przypadkach stracą nawet kontrakt z NFZ

Nie przez przypadek, to właśnie 8 marca, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, Premier Donald Tusk zapowiedział konkretne decyzje, które zmienią praktykę postępowania w sprawie aborcji. To m.in. konsekwencje dla szpitali za odmowę uzasadnionych zabiegów przerwania ciąży.

Będą istotne zmiany dotyczące aborcji. Szpitale w krytycznych przypadkach stracą nawet kontrakt z NFZ
Podaj dalej

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie zmienił prawa w Polsce

Postanowienie wydane przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej odebrało kobietom możliwość terminacji ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, która zagraża jego życiu.

Musimy i zmienimy z dnia na dzień praktykę postępowania tak, aby mimo niezadowalającego stanu prawnego, ten wyrok Julii Przyłębskiej nie ciążył na życiu i bezpieczeństwie polskich kobiet – zapowiedział szef rządu.

Premier Donald Tusk zaznaczył, że wyrok z 2020 r. nie zmienił prawa w Polsce. Są trzy przesłanki, w przypadku których można zgodnie z prawem przerwać ciążę:

  • jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,
  • jeśli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
  • jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Te przepisy nadal obowiązują. Problem polega na tym, że po wyroku trybunału Przyłębskiej nastąpiła ucieczka od odpowiedzialności. A także nastąpiło przekierowanie uwagi prokuratury z ochrony życia i zdrowia kobiet, na budowanie niepewności i lęku lekarzy, że jeśli będą ratowali życie i zdrowie kobiety, to czeka ich odpowiedzialność karna – kontynuował Donald Tusk.

Szpital odpowie za odmowę uzasadnionej terminacji ciąży

To jednak nie koniec zmian. Premier Donald Tusk polecił Ministrowi Sprawiedliwości i Prokuratorowi Generalnemu oraz Minister Zdrowia przedstawienie odpowiednim instytucjom i osobom konkretnych instrukcji. Zgodnie z nimi szpital straci kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie ginekologii, jeśli odmówi uzasadnionej terminacji ciąży, a tym samym sprowadzi zagrożenie na zdrowie i życie kobiety.

Przeczytaj również