Taki bon jest na kilka tysięcy złotych. Polacy często nie wiedzą, że mogą taki dostać

Jeśli chodzi o bon, który jest rozwiązaniem na finansowe problemy Polaków, to najwięcej uwagi poświęcano temu turystycznemu. Tymczasem w polskim prawie od dawna istnieje zupełnie inny na dużo wyższą kwotę, o którym niewielu wie. Taka forma dofinansowania dotyczy znacznie ważniejszej kwestii niż urlop – pracy.

Taki bon jest na kilka tysięcy złotych. Polacy często nie wiedzą, że mogą taki dostać
Podaj dalej

Bon nawet na 7000 zł – kto i na co może taki dostać?

Nie jest tajemnicą, że bon turystyczny pamiętają wszyscy Polacy. Z takiej formy dofinansowania wypoczynku od rządu skorzystały miliony rodaków. Nic dziwnego, że w codziennej prasie wypatrują informacji o tym, czy taki pojawi się choćby nawet w nowej formie, jeśli nie w tym, to w tym roku.

Rządzący rozważają, czy mogliby w jakikolwiek sposób dofinansować wypoczynek Polaków, ale jak wiadomo, do tego potrzebne są fundusze. Tych na razie w państwowej kasie nie ma, a przed Polakami wybory.

Dofinansowanie w postaci bonu jednak nadal jest i dotyczy ważniejszej kwestii niż wypoczynek – pracy. O istnieniu takiego wie niewielu Polaków. Tak jak i o tym, że chęć jej zmiany pozwala uzyskać nawet 7000 zł. Kto taki bon oferuje?

bon przesiedlenie praca
FREEPIK

Takie dofinansowanie nie od ZUS-u, ale od Urzędu Pracy

Niewielu Polaków wie, że jest bon, z którego korzyść jest dużo wyższa, bo do domowego budżetu wpada kilka tysięcy złotych. Taki mogą otrzymać osoby, które za pracą postanowią przenieść się do innego miasta. Na przeprowadzkę można uzyskać dofinansowanie – bon na zasiedlenie. Wbrew pozorom nie jest trudno taki uzyskać. Jakie są kryteria i gdzie po taki się zgłosić?

Uzyskanie bonu zasiedleniowego jest możliwe dla osób bezrobotnych gotowych do podjęcia pracy lub założenia działalności w nowym miejscu. Bon pomaga zorganizować sobie życie w nowym miejscu. Aby go otrzymać, konieczne jest więc stawienie się w tamtejszym Urzędzie Pracy. Warto to zrobić, bo w grę wchodzą spore pieniądze, które w przypadku bezrobotnych bardzo się przydadzą.

Przeprowadzając się na przykład przeprowadzka z Tomaszowa Mazowieckiego do Łodzi, na osoby bezrobotne czeka bon na przesiedlenie u starosty w wysokości do 200% przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie wynosi ono 7005,76 zł, więc taki bon to niezłe pieniądze do zagospodarowania. Jakie trzeba spełniać kryteria, by taki bon otrzymać?

Oprócz tego, że trzeba mieć status osoby bezrobotnej, to taka osoba bon dostanie, o ile nie ukończyła 30. roku życia. Oprócz wniosku, który można pobrać na stronie właściwego urzędu pracy, kluczowa jest także decyzja o pracy poza miejscem swojego zamieszkania. Ważna jest także odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania. Ta, by zyskać bon na przesiedlenie musi wynieść co najmniej 80 km. Ponadto trzeba wykazać, że czas dojazdu do i z pracy przekracza 3 godziny dziennie.

Starosta zatwierdzi wniosek o bon zasiedleniowy, jeśli wnioskujący otrzyma wynagrodzenie za pracę większe niż płaca minimalna. Konieczne jest także, by opłacał z tego tytułu także składki na ubezpieczenie społeczne. Taka pomoc jest bezzwrotna, o ile takie zatrudnienie uda się utrzymać minimum przez 6 miesięcy. Polacy otrzymają takie wsparcie dopiero po podpisaniu stosownej umowy ze starostwem. CZYTAJ TAKŻE: Co najmniej 11 000 zł ekstra dla milionów Polaków. To już od stycznia i bez żadnych wniosków

https://wrc.net.pl/nie-wszyscy-piesi-o-tym-wiedza-taki-mandat-w-pazdzierniku-jest-wiecej-niz-pewny

Przeczytaj również