Spektakularna decyzja chińskich władz. Główny naukowiec projektu szczepionki na COVID-19 traci stanowisko

Jak informuje amerykańskie wydanie Business Insider, Chiny zwolniły głównego naukowca projektu szczepionki na COVID.  To nie koniec, bo pod adresem naukowca padają poważne oskarżenia.

Spektakularna decyzja chińskich władz. Główny naukowiec projektu szczepionki na COVID-19 traci stanowisko
Podaj dalej

Główny badacz pierwszej szczepionki na COVID zwolniony

Media w Chinach i portale społecznościowe rozgrzała wiadomość o tym, że chińskie władze pozbawiły pracy głównego badacza pierwszej szczepionki na COVID. Ponadto pod adresem 62-letniego Yang Xiaominga padły zarzuty o „poważne naruszenia prawa”.

Główny badacz pierwszej powszechnie stosowanej szczepionki na koronawirusa w Chinach stracił pracę w zeszłym tygodniu. Decyzję w tej sprawie podjęły najwyższe władze kraju. Państwowe media podały w weekend informację, że Yang Xiaoming (62 l.) został 23 kwietnia wydalony z Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych „za poważne naruszenie dyscypliny i prawa”.

naukowiec znany z projektu szczepionki na covid 19 traci pracę
źródło: Weibo

Co oznacza takie sformułowanie i co się za nim kryje?

W Chinach takie sformułowanie zarzutów zwykle oznacza, że ​​przeciwko danej osobie toczy się dochodzenie w sprawie korupcji. Yang Xiaoming jako prezes spółki zależnej Sinopharm China National Biotec Group, jako jeden z prawie 3000 członków Kongresu podejmował decyzje w ważnych kwestiach krajowych. Według amerykańskiego wydania Business Insider w raporcie Kongresu dotyczącym jego zwolnienia stwierdzono, że był członkiem Komisji ds. Etnicznych.

Po raz pierwszy sprawę zwolnienia Yanga szeroko nagłośniono na chińskim odpowiedniku platformy X, czyli Weibo. W tysiącach postów kwestionowano okoliczności, które doprowadziły do ​​usunięcia naukowca ze stanowiska. Post na ten temat wyświetlono około 180 milionów razy. Ponadto, jak zauważyli amerykańscy dziennikarze, w niedzielę przez kilka godzin był najgorętszym tematem na platformie. Dyskusji towarzyszyły daleko idące spekulacje, jakoby powodem zwolnienia naukowca była szczepionka Sinopharm, chociaż obecnie brak jest jakichkolwiek dowodów.

„Ojciec szczepionki Sinopharm naruszył przepisy i prawa, ale to nie znaczy, że istnieją problemy ze szczepionkami, które opracował i wyprodukował” – napisał „Dr. Chen” – popularny bloger medyczny . „Powinniśmy poczekać, zanim wpadniemy w panikę”.

Yang jako badacz medyczny, kierował zespołem Sinopharm, który opracował szczepionkę BBIBP-CorV – zastrzyk na Covid-19. Preparat jako pierwszy dopuszczono do powszechnego stosowania w Chinach. Szczepionka, potocznie nazywana Sinopharm, była jedną z najczęściej stosowanych szczepionek przeciwko Covid-19 w Chinach. To dlatego, że preparat ma 79% skuteczności w zapobieganiu przypadkom hospitalizacji chorych.

Jak podkreślają zagraniczne media, ogłoszenie sprawy zwolnienia Yanga następuje w kontekście szeroko zakrojonych rozpraw z korupcją w chińskim systemie opieki zdrowotnej. To najsurowsza kampania dyscyplinarna, jaką przeprowadzono w branży medycznej. W efekcie takich działań pracę straciły setki osób oskarżanych o przekupstwo.

Przeczytaj również