Dla tych kierowców obowiązkowe opłaty już od 1 sierpnia
Wprowadzenie stanu pandemii pozwalało na to, by tysiące kierowców zaoszczędziło na obowiązkowych daninach dla rządzących. Niestety wiele z nich już odwieszono, a kolejne czekają w kolejce do zapłaty. Tak będzie w przypadku opłat za przejazdy po wielu drogach, których do tej pory nie pobierano. Ustawę wprowadzającą podwyżki opłat dla tysięcy kierowców już podpisano. Wiadomo kto i od kiedy więcej wyda co miesiąc.
Powrót obowiązkowych danin najbardziej odczują właściciele pojazdów ciężarowych o masie powyżej 12 ton. Ci, jeśli świadczą usługi w transporcie międzynarodowym, muszą być gotowi na ekstra wydatki. To dlatego, że po odwołaniu stanu pandemii od 1 sierpnia zaczną obowiązywać nowe stawki opłat za jazdę po brytyjskich drogach. Są one obowiązkowe zarówno dla krajowych pojazdów, jak i zagranicznych.
Stawki podatków za prowadzenie tego typu samochodów wyniosą nawet 53 zł (10 funtów) dziennie lub 5300 rocznie (1000 funtów). Nie dla wszystkich jednak będą one jednakowe. To dlatego, że ich wysokość uzależniona jest od poziomu generowanych zanieczyszczeń przez takie samochody. W związku z tym niektórzy mogą liczyć na zniżki w obowiązkowych opłatach.
Albo zniżka na 10%, albo 20% więcej do zapłaty niż dotychczas
W związku z zaplanowanym odwieszeniem opłat HGV brytyjski rząd proponuje opłacanie ich w nowej wysokości. Na zniżki moga liczyć jedynie posiadacze pojazdów, które są stosunkowo nowe, bo spełniają normy emisji spalin Euro 6. W ich przypadku uwzględnia się 10% zniżki w opłatach od 1 sierpnia br.
Za pojazdy spełniające normę emisji Euro 4 i za starsze, wprowadzone między styczniem 2011, a wrześniem 2015 –przyjdzie zapłacić nawet o 20% więcej, niż dotychczas. Ważnym kryterium w ustalaniu wysokości podatku jest także masa pojazdu, konfiguracja oraz okres, za jaki właściciele takich pojazdów chcą wnieść opłatę.
Zagraniczne ciężarówki wniosą opłatę za przejazdy po głównych drogach. Taki obowiązkowy wydatek można już zaplanować, a nawet wnieść opłatę z góry od 1 sierpnia. Informacje na ten temat udostępniono na stronie Departament Transportu (DfT) TUTAJ. Wśród danych wymaganych do wniesienia opłat są informację nt. kraju pochodzenia, normy emisji i okresu, w jakim pojazd będzie przebywał w Wielkiej Brytanii. NIE PRZEGAP: 15 lipca extra dodatek dla seniorów. Do kogo trafi ponad 200 zł?