Polska dyskutuje o dopuszczonych formach antykoncepcji. Europa zaś zauważa wzrost liczby zabiegów wazektomii

Temat kontroli urodzeń, zapobiegania niechcianym ciążom i antykoncepcji od lat dzieli rządzących i  Polaków. Tymczasem w Europie notuje się wzrost liczby chirurgicznych zabiegów sterylizacji u mężczyzn. Dlaczego coraz częściej decydują się na wazektomię?

Polska dyskutuje o dopuszczonych formach antykoncepcji. Europa zaś zauważa wzrost  liczby zabiegów wazektomii
Podaj dalej

Coraz więcej mężczyzn odcina „sznurek”

Na początek dobrze jest wiedzieć, czym jest wazektomia. To zabieg chirurgiczny, który polega na trwałym, ale odwracalnym zamknięciu światła nasieniowodu. Zabieg ten nie wpływa na wydzielanie hormonów ani proces produkcji spermy. Skutki uboczne takiej sterylizacji mężczyzn ograniczają się do uczucia tkliwości i ewentualnych krwiaków w miejscu przeprowadzanego zabiegu.

Tak zwana wazektomia Bez Skalpela (WBS) – jest jedną z dwóch głównych chirurgicznych metod wykonywanej wazektomii. Większość lekarzy popiera WBS, bo wtedy nacięcie nie jest wymagane. Stosuje się jedynie rozwarstwienie skóry (bez zakładania szwów). Dla pacjenta to mniejszy dyskomfort i redukcja ryzyka krwawienia czy infekcji.

mężczyzni coraz chetniej korzystają z formy antykoncepcji dla nich
Foto: Freepik

Dlaczego mężczyźni coraz częściej decydują się na tego typu ingerencję w płodność?

Powodów jest wiele. Panowie często robią to w trosce o dobro swoich partnerek, kiedy ich rodziny są już kompletne, a dzieci są odchowane i samodzielne. W Norwegii, gdzie ten temat po raz kolejny trafił na nagłówki gazet mężczyźni nierzadko widząc skutki uboczne antykoncepcji hormonalnych u kobiet sięgają po takie rozwiązanie.

„Odkładałem to kilka lat, a żona brała pigułki. Kiedy jednak przed Świętami Bożego Narodzenia w ich wyniku utworzył się zakrzep w płucach, dokonanie ostatecznego wyboru i umówienie się na wizytę nie było trudne – mówi pacjent szpitala w Drammen, cytowany w publikacji NRK.

Specjaliści chirurdzy od tego typu zabiegów zauważają o wiele więcej powodów, dla których mężczyźni wybierają taką antykoncepcję. Głównym powodem jest jednak coraz większa świadomość panów odnośnie faktów na temat szkodliwego wpływu pigułek antykoncepcyjnych. Mężczyźni nagle zaczęli o tym ze sobą rozmawiać i nierzadko na zabiegi przychodzi kilku znajomych. W ciągu ostatnich pięciu lat ilość zabiegów wazektomi wzrosła w samym Drammen w Norwegii o 64 proc. W latach 2018–2019 wzrost wyniósł 24%.

„Większość to mężczyźni w wieku powyżej 40 lat, którzy mają dzieci, o których marzyli”- mówi urolog Sevat Molven w publikacji NRK.

Męska antykoncepcja to powód do dumy w USA i krajach Europy zachodniej

Światowe trendy wykazują wzrost zainteresowania stałymi metodami antykoncepcji. Informacje na temat wzrostu zainteresowania tego typu antykoncepcją trafia na łamy takich gazet, jak New York Times. Taki trend obserwują także kliniki zajmujące się wykonywaniem zabiegów. Nie da się ukryć, że w USA po części jest on odpowiedzią na zaostrzone prawo aborcyjne. Jednak taki trend utrzymuje się również w krajach, gdzie to metoda powszechnie znana i stosowana. A jak jest w Polsce?

W naszym kraju „boom” na męską antykoncepcję obserwuje się dopiero w ostatnich latach. To dzięki owocnej pracy śp. dr Eugeniusza Siwika, który jako prekursor wazektomii w kraju, zwiększał świadomość naszych rodaków na temat różnych dostępnych metod antykoncepcji i możliwości ich stosowania.

Biorąc pod uwagę, że otaczająca nas rzeczywistość jest ważniejsza niż trendy, taka decyzja o wazektomii wymaga, by była wspólna i omówiona z partnerem. To kwestia rodziny i tego, czy ta, jaką założyliśmy, jest już w komplecie. Jak w przypadku każdej metody, tak i w przypadku wazektomii krąży wiele mitów i niedomówień. Na szczęście wiele z nich już upadło. Wiele osób pozbyło się uprzedzeń i wyszło z modelu świata, w którym to tylko jeden z Partnerów zajmował się planowaniem Rodziny.

Ile kosztuje taka metoda antykoncepcji?

Wazektomia Bez Skalpela (WBS) to zabieg, który zazwyczaj trwa od 15 do 30 minut. Wykonuje się go w szpitalu w ramach jednodniowej wizyty w znieczuleniu miejscowym.

Koszt takiego zabiegu np. we Wrocławiu to 2300 zł. W Gdańsku taki zabieg to wydatek 2700 zł. Należy się zatem liczyć z wydatkiem od 2000 do 3000 zł w zależności od placówki. Taki wydatek można jednak opłacać w ratach. W Norwegii taki zabieg można rozliczyć metodą współpłatności. W przypadku panów zabieg wykonany w państwowym szpitalu to wydatek 1268 NOK (467 zł).

Dlaczego o tym mówimy? Być może dlatego, że jest to zabieg mało inwazyjny i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Skuteczność sprawdza się po 3 miesiącach od wykonania zabiegu, a udany zabieg wiąże się z możliwością porzucenia antykoncepcji pomocniczej. Ponadto jak podkreślają lekarze: „Mężczyzna zostaje mężczyzną, tylko traci zdolność płodzenia”.

Pomoc fachowca przed podjęciem decyzji o tej formie antykoncepcji jest niezbędna. Na najczęściej padające pytania można znaleźć odpowiedzi tutaj. Mają pomóc w osiągnięciu ostatecznego celu w ważnym obszarze naszego życia: odpowiedzialnego zaplanowania i stworzenia Rodziny.

Przeczytaj również