Modne jednorazowe e-papierosy zakazane. Ministerstwo Zdrowia ma już projekt ustawy

Jednorazowe e-papierosy mają wielu fanów. Ci w najbliższym czasie  stracą dostęp do tego typu wyrobów tytoniowych. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą o zakazie sprzedaży tego typu papierosów. O projekcie ustawy w tej sprawie poinformowało we wtorek.

Modne jednorazowe e-papierosy zakazane. Ministerstwo Zdrowia ma już projekt ustawy
Podaj dalej

Jednorazowe e-papierosy znikną ze sklepów

Resort zdrowia wziął pod lupę popularne jednorazowe e-papierosy. W efekcie jest w trakcie prac nad zakazem sprzedaży tego typu wyrobów. Projekt ustawy w tej sprawie jest w przygotowaniu, o czym ministerstwo poinformowało we wtorek. Skąd taka decyzja?

Jak przekazało ministerstwo, niemal 90 procent jednorazowych e-papierowsó w Polsce jest sprowadzana z Chin. Co ważne trafiają na polski rynek bez żadnych badań. Nowatorskie podgrzewane wyroby tytoniowe bez takich badań nie mogą trafiać do polskich klientów, ale nie było do tej pory takiego przepisu.

Ministerstwo Zdrowia oprócz wspomnianej ustawy wdroży także w Polsce zapisy unijnej dyrektywy o nowatorskich wyrobach tytoniowych. Prace nad dwiema regulacjami prawnymi potwierdził podczas wtorkowej konferencji „Palenie i wapowanie wśród młodzieży szkolnej” dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego MZ, Dariusz Poznański.

 

ministerstwo zdrowia zakaże jednorazowych e-papierosów
ministerstwo zdrowia zakaże jednorazowych e-papierosów

Nielegalne wyroby to perspektywa kary finansowej i ograniczenia wolności

Nowe przepisy zakazujące sprzedaży jednorazowych e-papierosów uregulują sprawę dostępu do tego typu używek. Takie pozwolą pracownikom Biura do spraw Substancji Chemicznych zażądać od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań lub przekazania dodatkowych informacji.

To w rezultacie przełoży się na kompleksową ocenę nowatorskich wyrobów tytoniowych, które trafiają do obrotu i ich wpływu na zdrowie. Produkt wprowadzany do obrotu w sposób nielegalny, niezgodnie z obecną ustawą tytoniową, to sankcje finansowe do 200 tys. zł. Zamiennie stosuje się karę ograniczenia, lub pozbawienia wolności.

Implementacja dyrektywy UE ma wprowadzić zakaz stosowania aromatów charakterystycznych w nowatorskich wyrobach podgrzewanych. To jest implementacja jeden do jednego przepisów tej dyrektywy – wyjaśnił Dariusz Poznański

Działania resortu zdrowia są zrozumiałe. Jednak w obliczu danych mówiących o tym, że tylko w 2023 r. w Polsce sprzedano ok. 100 mln sztuk e-papierosów, to podjęto je zdecydowanie za późno. Co trzeci uczeń używający jednorazowego e-papierosa wypala go w dobę albo krócej. Taki jeden jednorazowy e-papieros to  odpowiednik trzech paczek papierosów dziennie. Czytaj także: Komisja zdrowia za antykoncepcją awaryjną bez recepty. Poznaliśmy założenia projektu

 

Przeczytaj również