Ile zebrał WOŚP podczas 32. finału? Znamy kwotę deklarowaną. Trzeba przyznać – robi wrażenie

WOŚP w pewnym sensie stała się już naszą polską tradycją. Każdego roku pod koniec stycznia odbywa się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Różnego rodzaju aukcje i licytacje trwały przez cały styczeń i pewnie jeszcze trochę potrwają. Kwota zebrana na rzecz orkiestry jeszcze się zmieni. Natomiast już teraz wynik jest imponujący. Pomimo wielu kontrowersji, Polacy znów zdecydowali się pomóc.

Ile zebrał WOŚP podczas 32. finału? Znamy kwotę deklarowaną. Trzeba przyznać – robi wrażenie
Podaj dalej

Co to jest WOŚP?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy budzi w naszym kraju pewne kontrowersje. Wiele osób postanowiło, że nie będzie wspierało tej inicjatywy i swoimi obawami dzielą się publicznie. Nie mnie oceniać, dlaczego tak jest. Faktem jest, że WOŚP działa w celu poprawy ochrony zdrowia. Pieniądze pochodzące ze zbiórek finałowych przeznaczane są na zakup sprzętu na oddziały medyczne szpitali. Ponadto, pieniądze pomagają w prowadzeniu ogólnopolskich programów medycznych i edukacyjnych. Całkiem możliwe, że widzieliście kiedyś jakiś sprzęt medyczny w szpitalu z charakterystycznym serduszkiem WOŚP. To zdradza, skąd on się tam pojawił.

32 finał wośp wielka orkiestra świątecznej pomocy
fot. WOŚP

Na stronie fundacji możemy przeczytać, że w ciągu 31 finałów orkiestra zebrała prawie 2 miliardy złotych, co pozwoliło na zakup ponad 71 500 urządzeń. Faktem jest, że to kropla w morzu potrzeb. Dla przykładu, w budżecie na 2024 rok uwzględniono wydatki na ochronę zdrowia rzędu… 192 miliardów złotych. Natomiast ja też mam swoje zdanie na ten temat. Jeśli ze zbiórki uda się kupić chociaż jedno dodatkowe urządzenie, które później uratuje komuś życie w szpitalu… to znaczy, że było warto. Ludzkie życie jest bezcenne.

Ile zebrał WOŚP w 2024 roku?

28 stycznia 2024 roku odbył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cel zbiórki określono jako „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”, z kolei mottem zbiórki było „Tu wszystko gra OK!”. W całej Polsce można było spotkać wolontariuszy, którzy zbierali pieniądze do puszek. Wszyscy zrzeszeni byli pod odpowiednimi sztabami, funkcjonującymi tak naprawdę w każdej, nawet najmniejszej miejscowości. Dokładnie w taki sposób od wielu lat działa i pomaga WOŚP.

Pieniądze zebrane w tym roku posłużą do zakupu urządzeń dla diagnostyki obrazowej, diagnostyki czynnościowej, diagnostyki endoskopowej, rehabilitacji oraz torakochirurgii. Chodzi tutaj o rezonanse magnetyczne, aparaty ultrasonograficzne, polisomnografy, przenośne spirometry, sprzęty do rehabilitacji, czy też systemy elektrokoagulacji i kriosondy. W trakcie finału odbyło się także mnóstwo imprez, w trakcie których trwały zbiórki oraz licytacje. Wydarzenia motoryzacyjne, imprezy sportowe, pikniki i tak dalej. Ile ubrało się koniec końców zebrać?

To jeszcze nie koniec

Na zakończenie 32. finału WOŚP zebrana kwota deklarowana wynosi ponad 175 milionów złotych. Dokładniej 175 426 813 zł. Nie jest to wynik rekordowy, natomiast należy pamiętać o tym, że zbiórka jeszcze na dobrą sprawę się nie zakończyła. W internecie wciąż trwają tysiące licytacji, z których dochód zostanie przeznaczony właśnie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zatem nie ulega wątpliwości, że ta ostateczna kwota będzie jeszcze zdecydowanie wyższa. I dobrze – jak już wcześniej podkreśliłem, każda złotówka może mieć znaczenie, jeśli dzięki niej uda się uratować komuś życie.

32 finał wośp wielka orkiestra świątecznej pomocy
fot. WOŚP

Do tej pory rekordową zbiórką WOŚP była ta w 2023 roku. Odbywała się ona z celem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Wówczas udało się zebrać ponad 243 miliony złotych!

Przeczytaj również