WAŻNE: Czeka nas drastyczna podwyżka cen paliw?! Negatywne prognozy już na jesień

Ostatnie kilka dni na stacjach paliw było miłym zaskoczeniem, ponieważ ceny na pylonach reklamowych spadły. Jednak bardzo możliwe jest to, że czeka nas drastyczna podwyżka cen paliw. Wpływ na to ma kilka czynników, o których więcej poniżej.

WAŻNE: Czeka nas drastyczna podwyżka cen paliw?! Negatywne prognozy już na jesień
Podaj dalej

Polska gospodarka funkcjonuje w świecie zależności, które odczuwamy we własnych portfelach. Kurs baryłki ropy na światowych rynkach ustalony jest w dolarach amerykańskich. Polska kupuje kontrakty długoterminowe na dostarczanie surowca do Polski. Jeśli polski złoty traci na wartości w relacji do dolara, ceny na stacjach powinny rosnąć. Na razie tak się nie dzieje.

Aktualna sytuacja

Globalna gospodarka ponownie drży w obliczu rosnących cen paliw. WTI, jedno z głównych odniesień dla cen ropy naftowej, po raz pierwszy od prawie roku przekroczyło magiczną barierę 90 USD za baryłkę. A jeśli myślisz, że to dużo, ropa Brent jest jeszcze droższa.

koronawirus covid lockdown paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik

Te wzrosty odbijają się echem w cenach detalicznych na Zachodzie. Świeże dane z USA ujawniają, że już w sierpniu, zanim ropa osiągnęła ten rekordowy poziom, inflacja w USA osiągnęła najwyższy poziom od połowy poprzedniego roku, z wzrostem o 0,6%. W Europie sytuacja nie jest lepsza – ceny benzyny osiągnęły najwyższy poziom od listopada 2022.

Czeka nas drastyczna podwyżka cen paliw?

W kontekście globalnych trendów, Polska wydaje się być wyjątkiem. Najnowsze dane pokazują, że cena benzyny 95 w Polsce spadła do najniższego poziomu od ponad miesiąca. W obliczu rosnących cen ropy i osłabienia złotego, spodziewalibyśmy się, że ceny paliw w Polsce pójdą w górę. Ale nie tym razem.

paliwo diesel benzyna kursy walut dolar euro frank ropa naftowa
fot. freepik.com – vadish

Czy to dzięki wpływowi państwowego giganta, PKN Orlen? Spekulacje na ten temat są głośne. Jeśli w tych plotkach jest, choć odrobina prawdy, możemy się spodziewać zmian po październikowych wyborach parlamentarnych. Jedno jest pewne: nie można na stałe ignorować globalnych trendów. Miejmy nadzieję, że do czasu, gdy Polska dostosuje się do reszty świata, ceny ropy spadną, a złoty zyska na wartości. W przeciwnym razie inflacja może dać nam popalić.

źródło: money.pl

Przeczytaj również