Polacy wybierają się na majówkę. Wiemy dokąd podróżujemy

Majówka w tym roku układa się bardzo korzystnie w kalendarzu. Polacy zdecydowali się na krajowe i zagraniczne podróże. Wiemy dokąd wybieramy się najchętniej.

Polacy wybierają się na majówkę. Wiemy dokąd podróżujemy
Podaj dalej

Czas relaksu, odpoczynku i chwil z bliskimi. Tak kojarzy się nam popularna majówka. Spędzamy ją w domach, na świeżym powietrzu, a także w różnych miejscach Europy. Okazuje się, że dosyć duża grupa rodaków zdecydowała się na podróże krajowe i zagraniczne. Jaki kierunek dominuje?

Podróże zagraniczne na czele z południem Europy – cel Polaków

Majówka, jeden z najchętniej wykorzystywanych okresów na wiosenne podróże przez Polaków. W 2024 roku widzimy kontynuację trendów z poprzednich lat.  Wyraźnym zainteresowaniem kierunkami południowej Europy. Dane z systemu rezerwacyjnego Ryanair wskazują, że najpopularniejszymi kierunkami zagranicznymi są Włochy, Hiszpania oraz Grecja. Ta popularność może być wynikiem zarówno bogatej oferty kulturalnej i historycznej tych krajów, jak i gwarantowanego, wczesnowiosennego słońca oraz atrakcyjnych plaż, które przyciągają turystów.

bilety samolot podroz
Polacy lecą na majówkę

Włochy – nie tylko Rzym i Wenecja

Włochy przodują w wyborze ze względu na różnorodność atrakcji – od historycznych zabytków Rzymu, przez malownicze krajobrazy Toskanii, aż po kanały Wenecji. Popularność tego kierunku może również wynikać z coraz bardziej przystępnych cenowo połączeń lotniczych oraz bogatej oferty turystycznej dostosowanej do różnych gustów i budżetów. W związku z tym Polacy są znaczną grupą turystów na Półwyspie Apenińskim.

Hiszpania na majówkę – festiwale i plaże

Hiszpania zachęca nie tylko pięknymi plażami Costa Brava czy Costa del Sol, ale również kulturowymi atrakcjami takimi jak Madryt czy Barcelona. Majówka to również czas, kiedy w Hiszpanii odbywają się liczne festiwale, co jest dodatkowym magnesem dla turystów. Do tego na korzyść przemawia pogoda, ponieważ początek maja jest bardzo dobrym terminem na zwiedzanie Hiszpanii. Temperatury oscylują delikatnie powyżej 20 stopni Celsjusza. Jest bardzo przyjemnie.

Grecja – wyspy i mitologia

Grecja, z jej licznymi wyspami i bogatą historią, jest trzecią najczęściej wybieraną destynacją. Wyspy takie jak Kreta, Santorini czy Rodos są idealnym miejscem na wypoczynek i zwiedzanie. Z łatwością można połączyć relaks na plaży z możliwością podziwiania starożytnych zabytków. To tylko kilka zalet, dzięki którym Grecja jest popularnym kierunkiem na urlop .

Majówka w kraju – nad Bałtykiem najchętniej

Pomimo atrakcji zagranicznych, duża część Polaków decyduje się na spędzenie majówki w kraju. Preferujemy wypoczynek nad polskim morzem. Według danych z Travelist, najpopularniejszym miejscem jest Kołobrzeg, który przyciąga 14% krajowych turystów. Kołobrzeg, dzięki swoim szerokim plażom, bogatej infrastrukturze turystycznej i spa, jest najchętniej wybieranym miastem na majówkowy wypoczynek. To również miejsce, gdzie można cieszyć się wiosennym słońcem i morską bryzą.

Inne popularne lokalizacje to Mielno, Szklarska Poręba, Mrzeżyno i Gdańsk, które przyciągają zarówno miłośników plażowania, jak i entuzjastów górskich wędrówek czy miejskiej kultury.

Polacy i ogródki działkowe – majówka na spokojnie

Dla wielu Polaków majówka to także czas spędzony w spokoju i ciszy na ogródkach działkowych. Ten sposób spędzania wolnego czasu pozwala na odetchnięcie od codzienności i naładowanie baterii w otoczeniu natury, co jest szczególnie cenione po długiej zimie.

Majówka 2024 w Polsce to czas, kiedy mieszkańcy kraju korzystają z różnorodności zarówno krajowych jak i międzynarodowych destynacji. Cieszymy się zarówno ciepłem południa, jak i urokami rodzimego krajobrazu. Bez względu na to, czy planujemy wypoczynek w popularnych kurortach, czy na własnej działce, jedno jest pewne – majówka to czas relaksu i regeneracji.

źródło: travelist

Przeczytaj również