Urlop dla przedsiębiorców jeszcze w tym roku. Jeden miesiąc wolny od opłacania składek

Świetne wieści dla osób prowadzących małe biznesy płyną z Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Rząd przyjął rozwiązania korzystne dla mikroprzedsiębiorców oraz osób samozatrudnionych. To tzw. urlop dla przedsiębiorców, czyli zwolnienie z opłacania składek w jednym wybranym miesiącu w roku. Członkowie rządu zajęli się także przepisami, które umożliwią dofinansowanie samorządom wynagrodzenia pracowników z obszaru pomocy społecznej. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej podsumował również pierwsze 100 dni rządu. Przyznał, że „zrobiliśmy więcej niż jakikolwiek rząd III RP”, a jednocześnie zapowiedział przyspieszenie oraz rozliczenie poprzedniej ekipy.

Urlop dla przedsiębiorców jeszcze w tym roku. Jeden miesiąc wolny od opłacania składek
Podaj dalej
praca wypłata wynagrodzenie mniej więcej tydzień pracy godziny
fot. pixabay

Kto będzie mógł skorzystać?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie zmian, które pozwolą najmniejszym przedsiębiorcom wziąć urlop od opłacania składek przez jeden wybrany miesiąc w roku. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać właściciele firm, którzy płacą składki ubezpieczeniowe za siebie i maksymalnie 9 innych osób. Roczne przychody takiej firmy nie będą mogły też przekroczyć 2 mln euro.

– Bardzo wielu mikroprzedsiębiorców zwracało nam uwagę przez ostatnie lata na niesprawiedliwość. Osoby samozatrudnione, które są jedynymi pracownikami w swojej działalności gospodarczej i decydują się na urlop, muszą płacić składkę ZUS. To był jeden z głównych powodów, dla których zdecydowaliśmy się przyjąć to rozwiązanie – poinformował Premier Donald Tusk.

Gdy przedsiębiorca będzie korzystał z tzw. urlopu dla przedsiębiorców, składki na ubezpieczenie będą opłacane z budżetu państwa. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej wyjaśnił, w jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli zawnioskować o tzw. urlop dla przedsiębiorców.

– Będzie można korzystać z tzw. urlopu dla przedsiębiorców na podstawie wniosku wysłanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba czekać na decyzję administracyjną – nikt nie będzie podejmował żadnej decyzji za przedsiębiorcę. Wysłanie bardzo prostego wniosku drogą elektroniczną będzie oznaczało automatycznie taką decyzję – mówił szef rządu.

Z nowych rozwiązań będzie można skorzystać jeszcze w tym roku.

Najważniejsze rozwiązania:

  • Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ubezpieczeniowe za siebie i max. 9 innych osób i osiągają roczne przychody do 2 mln euro, będą mogli być zwolnieni z opłacania składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe.
  • Dotyczy to także opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
  • Z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy znajdują się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
  • Zwolnienie z opłacania składek będzie dotyczyć jednego wybranego przez przedsiębiorcę miesiąca w każdym roku kalendarzowym.
  • Podczas korzystania z ulgi, składka na ubezpieczenia społeczne będzie opłacana za przedsiębiorców z budżetu państwa.
  • Dzięki temu, korzystanie z rozwiązania nie będzie w przyszłości powodowało ewentualnego obniżenia świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
  • W czasie urlopu dla przedsiębiorców, właściciele firm będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
  • Ulga w okresowym opłacaniu składek społecznych obniży koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Przeczytaj również