Nie chcesz iść na spacer? Jeden obszar w twoim ciele przestanie rosnąć

Aktywność fizyczna ma szereg korzyści dla naszego organizmu. Okazuje się, że jeśli nie chcemy iść na spacer, w dłuższej perspektywie oznacza to stratę. Jeden ważny obszar w naszym organizmie przestaje się rozwijać. Pokazały to wyniki badań.

Nie chcesz iść na spacer? Jeden obszar w twoim ciele przestanie rosnąć
Podaj dalej

Ludzie są złożonymi organizmami, które przystosowały się do ruchu. Z pozoru nawet proste czynności mają zbawienny wpływ na zdrowie. Współcześnie coraz mniej osób doświadcza regularnej aktywności fizycznej. Przede wszystkim widać to bardzo dobrze po siedzącym trybie życia. Przesiadujemy w samochodzie, zdarza się, że w pracy. Po powrocie do domu siadamy przed telewizorem.

Otyłość i problemy z kręgosłupem

Siedzący tryb życia ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie. Nadwyżka kalorii powoduje otyłość, a ona prowadzi do pogorszenia naszych zdolności intelektualnych i fizycznych. Do tego długotrwałe ściśnięcie kręgosłupa przez siedzący tryb życia, szybko objawia się bólami pleców. Osłabione mięśnie mają spore kłopoty z utrzymaniem ciała we właściwej pozycji. Dzisiaj można funkcjonować niemal w pełnym zakresie aktywności zawodowej, bez wychodzenia z domu. Do tego wszelkie paczki i zakupy mogą być dostarczone pod drzwi. Jeśli nie chcemy iść na spacer, chociaż do sklepu sporo tracimy.

Nie chcesz iść na spacer? Twój błąd!

Spacer, jest jedną z najłatwiejszych i naturalnych aktywności fizycznych. Chodzenie pieszo pozwala się zrelaksować oraz ma bezpośredni wpływ na wzmocnienie całego organizmu. Dłuższy ruch w naturalny sposób pomaga wyciszyć się umysłowi. Spacerki są zalecane o poranku i przed snem. Jednak nie to wszystkie korzyści, jakie daje chodzenie pieszo.

spacer kroki aktywnosc
fot. freepik

Spacerujesz – zyskujesz

Na przestrzeni roku profesor Kirk Erickson z Uniwersytetu w Pittsburghu prowadził fascynujące badania dotyczące wpływu aktywności fizycznej na zdrowie mózgu u osób starszych. Eksperyment, w którym uczestniczyły osoby w wieku 60 lat i więcej, rzuca nowe światło na znaczenie regularnych spacerów.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa podejmowała 40-minutowe spacery trzy razy w tygodniu. Podczas gdy druga grupa skupiła się na ćwiczeniach rozciągających i uspokajających. Na przestrzeni roku przeprowadzono serię badań obrazowych mózgu, aby ocenić zmiany strukturalne.

Wyniki są obiecujące, szczególnie dla tych, którzy regularnie spacerowali. U tej grupy zaobserwowano wzrost objętości hipokampa o 2%. Hipokamp jest kluczowym obszarem mózgu odpowiedzialnym za procesy pamięciowe, a jego wzrost wskazuje na potencjalną poprawę funkcji kognitywnych. Z kolei w grupie, która nie angażowała się w regularną aktywność fizyczną, hipokamp skurczył się o 1,5%, co może sygnalizować zwiększone ryzyko problemów z pamięcią.

Badania te potwierdzają również związek między aktywnością fizyczną a zdolnością zapamiętywania, co dodatkowo podkreśla korzyści zdrowotne płynące ze spacerów. Spacerowanie, jako forma łatwo dostępnej aktywności fizycznej, może być kluczowe dla poprawy jakości życia osób starszych, zwłaszcza w kontekście ochrony zdolności poznawczych.

Eksperyment profesora Ericksona przypomina o istotnym przesłaniu: regularna, umiarkowana aktywność fizyczna, jak spacerowanie, może przynieść znaczące korzyści dla zdrowia mózgu i ogólnej kondycji psychicznej, zwłaszcza w starszym wieku.

Przeczytaj również