Kruki mają wiele wspólnego z ludźmi. Naukowcy są w szoku

Świat zwierząt jest bardzo ciekawy i w wielu przypadkach potrafi zaskoczyć badaczy. Okazuje się, że kruki potrafią zdecydowanie więcej, niż myślano. Jedna z ich umiejętności wręcz zaszokowała naukowców. Czy można wykorzystać ją do lepszego poznania gatunku?

Kruki mają wiele wspólnego z ludźmi. Naukowcy są w szoku
Podaj dalej

Ludzie, jako jeden z gatunków dominujących na Ziemi, mają w swoim przeświadczeniu poczucie, że są najinteligentniejsi. Faktycznie, dzięki rozwiniętemu myśleniu abstrakcyjnemu oraz zdolnościom manualnym, mamy określoną przewagę nad innymi gatunkami. Najnowsza badania rzucają nieco więcej światła na sprawy związane ze zdolnościami intelektualnymi ptaków. Okazuje się, że w tej kwestii mamy do odkrycia zupełnie nowe obszary

Kruki mają wiele wspólnego z ludźmi

Padlinożerne kruki (Corvus corone) od dawna fascynują badaczy swoimi niezwykłymi zdolnościami intelektualnymi. Znane jako „upierzone małpy”, te ptaki potrafią rozpoznawać ludzkie twarze i głosy, otwierać orzechy za pomocą samochodów na autostradach i liczyć do trzydziestu. Najnowsze badania ujawniają, że ich zdolności sięgają jeszcze dalej – kruki mogą liczyć na głos.

Ptaki liczą podobnie do ludzi

W artykule opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie Science badacze donoszą, że kruki potrafią liczyć, wydając z siebie dźwięki przypominające „jeden, dwa, trzy”. Ta umiejętność sugeruje, że ptaki te rozumieją liczby i liczenie w sposób zbliżony do ludzkiego. „To oznacza, że mogą mieć system językowy bardziej podobny do naszego”, mówi John Marzluff, specjalista od kruków z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, który nie był zaangażowany w badanie.

Jak badano kruki?

Diana Liao i jej zespół z Uniwersytetu w Tybindze przeprowadzili badania na trzech padlinożernych krukach wychowanych w Instytucie Neurobiologii Uniwersytetu. Ptaki zostały przeszkolone, aby wydawać od jednego do czterech dźwięków (kraaks) na widok arabskiej cyfry na ekranie lub po usłyszeniu krótkich dźwięków. Dźwięki te były sygnalizowane przez różne odgłosy: akord gitarowy oznaczał jeden dźwięk, a rolka bębna trzy dźwięki. Po wydaniu dźwięków ptaki potwierdzały ukończenie zadania, dziobiąc klawisz na ekranie.

Kruki dały szereg przemyśleń

W tysiącach prób kruki zazwyczaj wydawały poprawną liczbę dźwięków zgodnie z sygnałem, co wskazuje, że „rozumiały strukturę zadania”, mówi Liao. Co ciekawe, kruki częściej popełniały błędy, gdy liczba docelowa wynosiła trzy lub cztery, a wykazywały wyraźne upodobanie do liczby jeden i niechęć do liczby cztery. Czasami odmówiły wydania dźwięku, po prostu dziobiąc ekran, aby zakończyć próbę.

Analiza nagrań dźwiękowych sugeruje, że ptaki planowały liczbę dźwięków przed ich wydaniem. Kruki potrzebowały więcej czasu, aby wydać dłuższą sekwencję dźwięków niż krótszą. Towskazuje na świadome planowanie. „Dłuższy czas reakcji sugeruje, że ptaki musiały myśleć, organizować i kodować sygnał elektryczny z mózgu do mięśni odpowiedzialnych za wydawanie dźwięków. Opóźnienie jest zgodne z planowaniem umysłowym”, mówi Marzluff.

Co daje nam lepsze zrozumienie ptaków?

Badania te potwierdzają, że niektóre ptaki używają liczby wokalizacji do przekazywania informacji, takich jak obecność drapieżników czy ilość jedzenia. Umiejętności wokalne kruków są porównywalne do umiejętności małych dzieci i mogą stanowić „ewolucyjny prekursor” prawdziwego liczenia.

Umiejętność liczenia opanowana przez dzieci

„Badanie ptasiej zdolności liczenia i komunikacji ma ogromne znaczenie”, mówi Irene Pepperberg. Psycholog porównawczy z Uniwersytetu Bostońskiego, znana z badań nad papugą Alexem. Alex, wysoce inteligentna papuga szara. Również znał swoje liczby i potrafił wykonywać proste obliczenia. Teraz wiemy, że umiejętność liczenia nie jest wyłącznie ludzką cechą.

Odkrycie to otwiera nowe kierunki badań nad zdolnościami poznawczymi ptaków i ich zdolnością do komunikacji. Może również prowadzić do głębszego zrozumienia, jak ewoluowały nasze własne umiejętności językowe i liczenia. Kruki, te fascynujące „upierzone małpy”, po raz kolejny udowadniają, że przyroda kryje w sobie wiele jeszcze nieodkrytych tajemnic.

źródło: science.com

Przeczytaj również