Grecja otrzyma od USA myśliwce F-35. Takie same przylecą wkrótce do Polski

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w miniony weekend wysłał list do greckiego rządu. W nim wyraził zgodę na zakup 40 myśliwców F-35. Grecja otrzyma także kilka dodatkowych „prezentów” w postaci sprzętu wojskowego, który nie jest już potrzebny siłom zbrojnym USA. Takie same myśliwce przylecą także do Polski. 

Grecja otrzyma od USA myśliwce F-35. Takie same przylecą wkrótce do Polski
Podaj dalej

Grecja z zielonym światłem na zakup F-35

Grecja od dawna starała się o zakup myśliwców odrzutowych F-35. Sprawa stała się dosyć głośna na arenie międzynarodowej, bowiem równolegle Turcja negocjowała z Waszyngtonem modernizację swojej floty F-16. 

grecja turcja wakacje greckie wyspy konflikt
fot. pixabay

Kwestia turecka została wyjaśniona jednak już w zeszłym tygodniu, natychmiast po tym, jak turecki parlament dał Szwecji zielone światło na przystąpienie do sojuszu NATO. W miniony weekend Blinken poinformował greckiego premiera, że Departament Stanu USA powiadomił Kongres o swojej propozycji przekazania Grecji do 40 nowych myśliwców F-35 w ramach zagranicznej sprzedaży sprzętu wojskowego. 

Według doniesień greckich mediów, koszt operacji szacuje się na 8,6 miliarda euro. 

Myśliwce F-35 są już obecne w Europie. W swojej flocie mają je takie kraje jak Dania, Włochy, Holandia, czy Wielka Brytania. Swoje odrzutowce zamówiły już także Belgia, Finlandia, Niemcy oraz Polska. Amerykańska firma produkująca ten samolot, Lockheed Martin, spodziewa się, że do końca dekady w Europie będzie dostępnych około 500 myśliwców F-35. W ostatnim czasie zielone światło na zakup otrzymali także Czesi. 

Część sprzętu wojskowego nie jest już potrzebne USA

grecja-mysliwce-f-35
fot. Freepik

Blinken poinformował także o propozycji transferów dotacji z Artykułów Nadwyżki Obrony dla Grecji. Ateny w ramach tej propozycji mają otrzymać dwa samoloty EDA C-130H. A także dziesięć silników EDA do samolotów P-3 oraz 60 bojowych wozów piechoty Bradley. 

Sekretarz stanu USA wyraził również nadzieje, że obecny sprzęt obronny Grecja będzie mogła przekazać lub sprzedać Ukrainie. 

Antony Blinken: – Jeśli te zdolności będą interesujące dla Ukrainy i do czasu przeglądu przez rząd USA ich stanu i ich wartości, możemy zbadać możliwości potencjalnego dodatkowego finansowania wojskowego dla Grecji do kwoty 200 milionów dolarów. 

Grecki rząd z radością przyjął decyzję Blinkena. Ocenia go jako wyraz uznania dla roli kraju jako filaru stabilności w regionie i „wotum zaufania” dla rządu. Ponadto, Ateny zauważają, że pakiet nie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami dla podatników. Biorąc pod uwagę że duża część pakietu będzie przekazana bezpłatnie.

Przeczytaj również