Na granicy z Białorusią powstanie kompleksowa infrastruktura obronna. Cel jest jeden - przeciwdziałać zagrożeniom ze Wschodu

Na poniedziałkowym, wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku, Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód”. Rząd przyjął także uchwałę w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się druga część posiedzenia Rady Ministrów, na którym zaplanowano prace nad projektem.

Na granicy z Białorusią powstanie kompleksowa infrastruktura obronna. Cel jest jeden – przeciwdziałać zagrożeniom ze Wschodu
Podaj dalej

Ok. 10 mld zł na program “Tarcza Wschód”

Premier Donald Tusk w maju zapowiedział utworzenie „Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód”. W latach 2024-2028 zostanie utworzona kompleksowa infrastruktura obronna, która będzie przeciwdziałać zagrożeniom ze Wschodu. Na ten cel przeznaczymy ok. 10 mld zł. To największa operacja umacniania wschodniej granicy Polski i wschodniej flanki NATO od 1945 roku.

Tarcza Wschód to element nie tylko obronny, ale przede wszystkim – odstraszania i odpychania wojny od naszych granic.

Zadaniem państwa jest ochrona i obrona granicy. Zadaniem państwa polskiego jest użycie wszystkich dostępnych metod, aby granica była bezpieczna – mówił szef polskiego rządu po posiedzeniu Rady Ministrów w Białymstoku.

W ramach programu, w pasie przygranicznym z Białorusią i Rosją zostaną wybudowane systemy ostrzegawcze oraz bunkry. Postawiona zostanie infrastruktura, która będzie zwalczała ewentualny atak z powietrza – na przykład dronów. Narodowego Programu Odstraszania i Obrony w swoich założeniach ma ograniczenie mobilności przeciwnika, poprzez budowę rowów przeciwczołgowych, pogłębianie rowów melioracyjnych czy wzmocnienie naturalnych uwarunkowań terenu.

Przeczytaj również