Niemcy są nietykalne w Europie? Sąsiedzi oburzeni takim postępowaniem

Niemcy od wielu lat mają decydujący głos w kontekście polityki w Unii Europejskiej. Dotyczy ona również energetyki, jednak przez ostatnie kilka lat kryzys surowcowy jest niekorzystny dla pozostałych państw z Europy Środkowo-Wschodniej.

Niemcy są nietykalne w Europie? Sąsiedzi oburzeni takim postępowaniem
Podaj dalej

Republika Federalna Niemiec jest jedną z największych gospodarek na Starym Kontynencie i na całym świecie. Mówi się, że Niemcy są zbyt małe dla świata, ale za duże dla Europy. Swój polityczny wpływ wywiera ona na sąsiadów. Powstrzymanie importu taniego surowca z Rosji zaburzyło sytuację ekonomiczną wielu państw w regionie. Część z nich czuje się pokrzywdzona z powodu decyzji, jakie podjął Berlin.

Kryzys energetyczny w Europie

Rok 2022 zapisał się na kartach historii Europy jako jeden z najtrudniejszych pod względem energetycznym. Kryzys energetyczny, był konsekwencją decyzji Rosji o odcięciu dostaw gazu do Europy. Putin zmusił kraje Unii Europejskiej do poszukiwania alternatywnych źródeł tego surowca. Niemcy, jako jeden z kluczowych graczy na europejskim rynku energetycznym, znalazły się w centrum tego kryzysu.

energia elektryczna prąd limit zużycie rząd dodatek
fot. freepik

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację Niemcy podjęły decyzję o nałożeniu opłaty na gaz pobierany z ich magazynów. Opłata ta ma na celu odzyskanie miliardów euro wydanych na zakup gazu po zawyżonych cenach za granicą w trakcie kryzysu energetycznego. Jednakże pomysł spotkał się z ostrą krytyką ze strony państw Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Czechy, Słowacja, Węgry i Austria.

Niemcy zaburzają rozwój gospodarczy sąsiadów

Wprowadzenie dodatkowej opłaty przez Niemcy znacząco podnosi koszty zakupu gazu dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Państwa te, chcą uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Aktualnie znalazły się w trudnej sytuacji, gdzie niemiecka opłata stanowi istotne obciążenie dla ich gospodarek. Jak wskazują przedstawiciele tych krajów, niemieckie działania nie tylko hamują ich wysiłki na rzecz rezygnacji z rosyjskiego gazu, ale również podważają stabilność dostaw w regionie.

A jak wiadomo stabilne dostawy surowca w atrakcyjnej cenie, są jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki. Tania energia jest kołem zamachowym dla ekonomii. Jeśli musimy dużo płacić za gaz, cierpi przemysł, rosną ceny, podnosi się inflacja i ubożeje społeczeństwo. W związku z tym jedna decyzja ma poważne skutki dla wielu krajów.

RFN podporządkowuje sobie sąsiadów

Nie jest tajemnicą, że Niemcy, jako największa gospodarka w Unii Europejskiej, mają znaczący wpływ na kształtowanie polityki unijnej. Decyzje podejmowane przez Berlin są często rozpatrywane z przymrużeniem oka przez eurodeputowanych. Budzi to obawy o podporządkowanie Unii Europejskiej interesom niemieckim.

Kryzys gazowy uwydatnił te obawy. Pokazuje, że Niemcy mogą wykorzystywać swoją pozycję do narzucania niekorzystnych warunków handlowych innym państwom członkowskim. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które historycznie były zależne od rosyjskiego gazu, teraz muszą zmagać się z dodatkowymi trudnościami związanymi z niemiecką polityką cenową.

Komisja Europejska nabiera wody w usta

Austria, Czechy, Węgry i Słowacja nie pozostawiły niemieckich działań bez odpowiedzi. We wspólnym dokumencie wezwały Komisję Europejską do podjęcia konkretnych działań w celu rozwiązania problemu. Podkreślają, że planowane zakończenie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do końca tego roku jeszcze bardziej zmniejszy bezpieczeństwo dostaw dla całego regionu.

Komisja Europejska przygotowała postępowanie prawne przeciwko Niemcom. Argumentują, że taryfa to naruszenie zasad jednolitego rynku UE. Jednakże, jak dotąd, formalny pozew nie został jeszcze wniesiony. I można odebrać to jako działania pozorowane. Wydaje się, że Komisja Europejska nabierze wody w usta i postara się przeczekać temat.

Niemcy muszą zacząć rozmawiać

Oczekuje się, że kwestia niemieckiej opłaty będzie szeroko omawiana na najbliższym spotkaniu ministrów energii krajów UE oraz Komisji Europejskiej. Rozmowy te będą kluczowe dla przyszłości polityki energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Sytuacja ta pokazuje, jak skomplikowane są relacje ekonomiczne w ramach Unii Europejskiej oraz jak ważne jest znalezienie równowagi między interesami poszczególnych państw członkowskich. W obliczu globalnych wyzwań energetycznych, solidarność i współpraca w ramach UE są kluczowe dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych.

UE flaga fot. Freepik
UE flaga fot. Freepik

Decyzja Niemiec o nałożeniu opłaty na gaz z ich magazynów wywołała kontrowersje. Pokazała, jak skomplikowane mogą być relacje między państwami członkowskimi UE. W obliczu kryzysu energetycznego, kraje Europy Środkowo-Wschodniej muszą walczyć nie tylko z zewnętrznymi zagrożeniami. Istotne okazują się również wewnętrzne wyzwania wynikającymi z polityki swoich partnerów w Unii. Przyszłość pokaże, czy Unia Europejska będzie w stanie znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkie zainteresowane strony i zapewni stabilność energetyczną w regionie.

źródło: reuters.com

Przeczytaj również