Wzmacnianie cyberbezpieczeństwa jest konieczne
Zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju niosą już nie tylko działania wojskowe. Coraz częściej zmagamy się z także z cyberzagrożeniami, które są równie niebezpieczne. W obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się Europa, musimy wzmacniać cyberbezpieczeństwo naszych instytucji i obywateli. Wzrost odporności Polski na cyberzagrożenia był jednym z tematów wideorozmowy Donalda Tuska z Sundarem Pichaiem. Google znacząco rozwija inwestycje w Polsce zarówno w obszarze cyberbezpieczeństwa, jak i walki z dezinformacją oraz wspierania integralności wyborów.
Należy pamiętać, że ubiegłym roku w polskiej cyberprzestrzeni odnotowaliśmy ponad 80 tys. cyberataków. To o prawie 100 proc. więcej niż rok wcześniej. Obecnie rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Projekt ma za zadanie znacząco wzmocnić naszą ochronę oraz wdrożyć dyrektywę Unii Europejskiej „Network and Information Systems 2 (NIS2)”.
Szybka i skuteczna reakcja na potencjalne zagrożenia jest szczególnie ważna w czasie wyborczym. Za nami wybory parlamentarne i samorządowe, a już 9 czerwca wybierzemy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.
Wsparciem będzie sztuczna inteligencja
Badania dowodzą, że sztuczna inteligencja może być przydatna w wykrywaniu i zwalczaniu zagrożeń w cyberprzestrzeni. Język polski jest złożony i większość narzędzi sztucznej inteligencji ma problemy z wykrywaniem zawiłości naszego języka. Google pracuje nad stworzeniem polskiego wielkiego modelu językowego (Polish Large Language Universal Model). Przejrzysty i w pełni dostępny otwarty model będzie zatem innowacją na skalę światową.