Zasiłek pogrzebowy będzie znacznie wyższy, niż początkowo zakładano. O ile wzrośnie kwota świadczenia?

O tym, że kwota za zasiłek pogrzebowy pójdzie do góry, informowaliśmy już jakiś czas temu. Okazuje się jednak, że wysokość świadczenia będzie jeszcze wyższa, niż wcześniej prognozowana. Ile wyniesie nowy zasiłek pogrzebowy? Kto może liczyć na wypłatę świadczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

Zasiłek pogrzebowy będzie znacznie wyższy, niż początkowo zakładano. O ile wzrośnie kwota świadczenia?
Podaj dalej

Kwota zasiłku pogrzebowego pójdzie do góry. Ile wyniesie nowe świadczenie?

zasilek pogrzebowy
fot. freepik

Zasiłek pogrzebowy nie był waloryzowany od 13 lat. Teraz jego kwota wzrośnie z 4 tysięcy złotych do 7 tysięcy złotych, co zapowiedział już podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Sebastian Gajewski, cytowany przez serwis Business Insider Polska. Projekt ustawy jest już w Centrum Leglislacyjnym Rządu, zatem wprowadzone zmiany niebawem powinny wejść w życie.

Przed wyborami Koalicja Obywatelska obiecywała wyborcom, że kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie do 6450 złotych. Okazuje się jednak, że będzie ona jeszcze wyższa i finalnie wyniesie 7000 złotych. Aktualnie kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 złotych i nie była ona zmieniana od 2011 roku. A warto podkreślić, że koszty organizacji pogrzebu od tego czasu mocno poszły do góry.

„Dzisiaj już co druga rodzina organizująca pochówek ma problem z zebraniem wystarczającej kwoty na zrealizowanie godnego pochówku (…) bliskich. Nie widać możliwości poprawy bieżącej sytuacji, bowiem lwią część wszystkich kosztów pochówku pochłaniają cmentarze (miejsca grzebalne czy też kolumbaria urnowe), a dochodzi do tego, że w większych aglomeracjach za miejsce na urnę w takim kolumbarium zapłacić trzeba nawet 30 tysięcy złotych, w przypadku zaś miejsca do pochówku z trumną – od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych” – tłumaczy prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z serwisem managerplus.pl.

Komu wypłacany jest zasiłek pogrzebowy?

zasilek pogrzebowy pieniadze
fot. freepik

Zmiany zatem były potrzebne, jeśli chodzi o wysokość zasiłku pogrzebowego i dobrze, że zostały wprowadzone. Co prawda Polska Izba Branży Pogrzebowej postulowała o podwyżkę do poziomu 8000 złotych, ale tak czy siak, zmiana w wysokości świadczenia będzie widoczna. Przypomnijmy, że zasiłek pogrzebowy jest wypłacany osobie, która pokryła koszty pogrzebu – może to być członek rodziny zmarłego, ale również pracodawca, gmina lub powiat, czy też osoba zupełnie obca.

Przeczytaj również