Wiek emerytalny powinien zostać zmieniony? Minister nie ma wątpliwości, że aktualny podział jest mocno niesprawiedliwy
Katarzyna Kotula uważa, że aktualny system emerytalny jest mocno niesprawiedliwy, zwłaszcza, jeśli chodzi o mężczyzn, którzy są dyskryminowani przez obowiązujące warunki. Czy w związku z tym można niebawem spodziewać się zmian w przepisach? „Oczywiście mogłabym próbować unikać odpowiedzi, ale nie będę tego robić. Tak, system emerytalny jest niesprawiedliwy, a nierówny wiek emerytalny dyskryminuje mężczyzn. Z jednej strony jednak jest nierówność i dyskryminacja ze względu na wiek, z drugiej – niższe przeciętnie o 1000 zł, czasem głodowe wręcz emerytury żyjących dłużej kobiet” – podkreśliła minister ds. równości w rozmowie z Wirtualną Polską.
Rząd zamierza walczyć z aktualnym stanem rzeczy i zamierza przygotować kilka projektów, które miałyby poprawić komfort życia emerytów. Jednym z pomysłów jest m.in. renta wdowia, która miałaby trafiać do osób, które straciły bliskiego członka rodziny. Świadczenie wynosiłoby około 20 procent kwoty emerytury otrzymywanej przez zmarłego małżonka. Aktualnie rząd nie planuje zmian w wieku emerytalnym, natomiast jedno jest pewne – politycy zamierzają ten temat przedyskutować, więc kto wie, czy w przyszłości nie czekają nas zmiany w tym temacie. Ważne, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę na ten problem.
Rząd zamierza przedyskutować temat aktualnego wieku emerytalnego. Ale czy zmiany nastąpią? Tego nie można być pewnym
„Wydaje mi się, że dyskusja o zrównaniu wieku emerytalnego jest nieunikniona, jednak otwarcie powiem, że dzisiaj takich planów nie ma. Będziemy jednak analizować, w jakim kierunku powinna iść reforma, żeby można było te nierówności zlikwidować” – podkreśliła Katarzyna Kotula. A wy, co uważacie o aktualnie obowiązującym wieku emerytalnym? Uważacie, że limit wiekowy dla kobiet i mężczyzn jest sprawiedliwy? Przypomnijmy, że w świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat, natomiast dla kobiet – 60. Myślicie, że powinny zostać wprowadzone zmiany, jeśli chodzi o te liczby? Dajcie nam znać w komentarzach – wasza opinia jest dla nas istotna, a i sam temat bardzo ważny, patrząc na to, że emerytura czeka w przyszłości każdego z nas.