Stacje paliw przechodzą ogromny kryzys! Co dalej z benzyną, dieslem i LPG?! [RAPORT]

Stacje paliw w ostatnim czasie zmagają się ze sporym kryzysem. Czego on dotyczy? Przede wszystkim złodziei, którzy raz za razem nękają stacje benzynowe w celu kradzieży benzyny, diesla czy LPG. Policyjne statystyki w ostatnim czasie pokazały już dwucyfrowe wzrosty przestępstw i wykroczeń, jakie mogliśmy zaobserwować w tych obiektach. Z czego się to bierze i jak wyglądają dokładne statystyki? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Stacje paliw przechodzą ogromny kryzys! Co dalej z benzyną, dieslem i LPG?! [RAPORT]
Podaj dalej

Stacje paliw są w dużym kryzysie. Co dalej z tankowaniem?

Z danych przedstawionych przez Komendę Główną Policji, w pierwszej połowie 2022 roku liczba przestępstw kradzieży na stacjach paliw w naszym kraju była aż o 43 proc. większa niż w analogicznym okresie w 2021 roku. Najwięcej takich zdarzeń zostało zarejestrowanych w Katowicach, gdzie doszło do 20 proc. oszustw w całym kraju. Na końcu listy znalazła się KWP w Lublinie.

– Wzrost liczby kradzieży nie jest związany z obniżeniem poziomu zabezpieczeń na stacjach paliw. Coraz droższe paliwa, inflacja i pogarszająca się sytuacja ekonomiczna sprawiają, że rośnie przestępczość. Dodatkowo staliśmy się państwem tranzytowym w czasie wojny w Ukrainie. W efekcie obserwujemy wzrost różnych niepożądanych czynników przestępczych na terenie Polski – mówi Krzysztof Bartuszek, który na co dzień piastuje stanowisko prezesa zarządu spółek Securitas Polska, cytowany przez serwis strefabiznesu.pl.

Dane jednoznacznie pokazują skale tego problemu

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo

Z danych przedstawionych przez KGP wynika, że od stycznia do czerwca bieżącego roku stwierdzono 1543 przestępstwa na stacjach paliw, co jest wynikiem o 42,9 proc. wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak sami zatem widzicie złodzieje nie odpuszczają, inflacja oczywiście nie rozpieszcza, ale nie jest to powodem do złodziejstwa.

– Z reguły kradną ludzie, którzy zarabiają między najniższym a średnim wynagrodzeniem. Do tego dochodzą grupy przestępcze, ale to już są zawodowcy. Sądzę, że w drugiej połowie br. będzie więcej przestępstw i wykroczeń kradzieży na stacjach paliw niż w analogicznym okresie 2021 roku – stwierdził wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

Przeczytaj również