Rosja znosi zakaz eksportu paliwa. Wszystko po to, aby ustabilizować ceny

Rosja 21 września 2023 roku podjęła decyzję o zakazie eksportu paliwa. Decyzja ta szybko została jednak zniesiona – celem jest ustabilizowanie cen paliw na tamtejszym rynku. Ministerstwo Energetyki wystosowało nawet specjalny komunikat w tej sprawie. Okazało się, że takie rozwiązanie wprowadzone na rosyjskim rynku przyniosło zamierzony efekt. Teraz zatem spokojnie obostrzenia można zdjąć, bowiem ceny paliw na tamtejszym rynku mocno się ustabilizowały – zarówno na rynku hurtowym, jak i detalicznym. Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

Rosja znosi zakaz eksportu paliwa. Wszystko po to, aby ustabilizować ceny
Podaj dalej

Rosja postanowiła znieść zakaz eksportu paliwa. Ustabilizowanie cen paliw zakończyło się sukcesem

ceny paliw paliwo podatek vat benzyna diesel
Pixabay

Rosyjski rynek z powodu zakazu eksportu letniego oleju napędowego przeżywał prawdziwe oblężenie z powodu dużej ilości handlowego oleju napędowego wszystkich gatunków. W połowie listopada zarząd zniósł zakaz eksportu benzyny, bowiem okazało się to nierentowne. „Rząd Federacji Rosyjskiej podjął decyzję o zniesieniu tymczasowego zakazu eksportu letniego oleju napędowego wprowadzonego 21 września w ramach zestawu środków mających na celu ustabilizowanie sytuacji cenowej na krajowym rynku paliw silnikowych” – informuje rosyjskie Ministerstwo Energetyki, cytowane przez serwis Interia.

Ministerstwo informuje, że od momentu, w którym został wprowadzony zakaz eksportu paliw, ceny hurtowe letniego diesla spadły mocno na giełdzie, a zapasy wynoszą aż 3,2 mln ton, co jest lepszym wynikiem o 14 proc., niż w dniu, kiedy został wprowadzony zakaz eksportu paliw. „Aby zapobiec rozładowaniu rafinerii i zapewnić wysoki poziom produkcji paliw, na które jest popyt – komercyjnej benzyny silnikowej i zimowych gatunków oleju napędowego, a także biorąc pod uwagę stabilizację sytuacji cenowej na rynku krajowym, podjęto decyzję o zakończeniu tymczasowego zakazu eksportu letniego oleju napędowego” – informuje rosyjskie ministerstwo.

Rosja wiedziała co robi. Chwilowy zakaz eksportu okazał się dla nich strzałem w dziesiątkę

benzyna diesel ceny paliw paliwo
Pixabay

Decyzja została podjęta przez Rosjan w odpowiednim czasie, bowiem ograniczenia eksportu paliw były wprowadzone w celu stworzenia dodatkowych wolumenów na rynku krajowym oraz ustabilizowania cen hurtowych i detalicznych. I to rozwiązanie miało się właśnie powieść. „Zakończył się letni i jesienny sezon wysokiego popytu na paliwa, popyt na olej napędowy spadł ze względu na zakończenie prac polowych, a remonty rafinerii dobiegają końca. Rozmiar tłumika z października został przywrócony, światowe ceny ropy nieznacznie spadły, a rubel wręcz przeciwnie, umocnił się, co również pozytywnie wpłynęło na atrakcyjność dostaw krajowych” – informuje Boris Kopeikin w rozmowie z TASS.

Rynek rosyjski aktualnie jest bliski równowagi, natomiast same ceny paliw są mocno ustabilizowane – zarówno na rynku hurtowym, jak i detalicznym. W związku z tym teraz zdaniem ekspertów nadszedł najlepszy czas na zniesienie obostrzeń, a eksport paliw ponownie będzie możliwy. Ciekawe jak sytuacja na rynku paliwowym będzie wyglądała w Rosji w kolejnych tygodniach. Póki co wszystko jest dosyć stabilne i zobaczymy, na jak długo zostanie utrzymany aktualny status.

źródło: TASS / Interia

Przeczytaj również