Polska żywność podbija świat? Tak, to nie żart. Takich przychodów jeszcze nie było

Z informacji przedstawionych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wynika, że w 2023 roku przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 miliarda euro. Największe przychody przyniosły eksporty mięsa i przetworów mięsnych. Polska żywność podbiła kraje UE! Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tą sprawą.

Polska żywność podbija świat? Tak, to nie żart. Takich przychodów jeszcze nie było
Podaj dalej

Polska żywność bije rekordy popularności. Takich przychodów jeszcze nie było

podatek vat zywnosc
fot. freepik

„To kolejny dobry rok w eksporcie polskiej żywności. Na ten rezultat składa się wiele czynników m.in. to, że polskie produkty są nadal konkurencyjne cenowo i dobre pod względem jakości” – mówi dyrektor generalny KOWR Henryk Smolarz, który dodał, że „prowzrostowo na polski eksport produktów rolno-spożywczych w ubiegłym roku oddziaływało zmniejszenie negatywnego wpływu takich czynników jak koszty importu zaopatrzeniowego, transportu, energii i paliw”.

Polska w 2023 roku w głównej mierze transportowała do pozostałych krajów Unii Europejskiej. Trafiły tam ponad 73 proc. eksportowych produktów żywnościowych. W całej UE sprzedano towary o wartości 38 mld euro, co jest wzrostem o 7 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najwięcej towarów z Polski trafiało do Niemiec, gdzie dostarczono produkty o łącznej wartości sięgającej 13,3 mld euro.

Gdzie najczęściej trafiały produkty z Polski? Te kraje są na szczycie zestawienia

podatek sklep zywnosc
fot. freepik

Polska żywność trafiała też do Holandii (3,2 mld euro wartości produktów), Francji (3 mld), Włoch (2,5 mld) oraz Czech (2,4 mld). Ubiegły rok pod tym względem był więc zdecydowanie rekordowy, jeśli spojrzymy na poprzednie lata. A jak będzie w 2024 roku? Tego dowiemy się już niebawem, oby taka tendencja się utrzymała!

źródło: PAP + KOWR

Przeczytaj również