Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Zapowiada się gruby proces w tej sprawie
„Przed sądem I instancji w Brukseli odbyło się wstępne przesłuchanie w tej sprawie. Pierwotnie zaplanowane było na grudzień, ale – jak wynika z nieoficjalnych informacji, zostało przełożone ze względu na zmianę władzy w Polsce. Tak, by dać rządowi Donalda Tuska czas na przygotowanie strategii” – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.
Od wstępnego przesłuchania minęło już trochę czasu. Oprócz Polski, Pfizer zamierza także pozwać Węgry i Rumunię. Cały proces może potrwać nawet 2 lata. Sama sprawa została z kolei wytoczona z uwagi na 60 mln szczepionek, których Polska nie odebrała i nie zapłaciła mimo umowy zawartej z koncernem. Rząd Mateusza Morawieckiego poinformował Komisję Europejską i firmę Pfzier, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek, a w związku z tym odmawia wykonywania płatności.
Cały czas rosną zapasy niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19 w naszym kraju
Z miesiąca na miesiąc w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych rosną zapasy niewykorzystanych szczepionek przeciw koronawirusowi. Z informacji przedstawionych przez „Fakt” wynika, że od początku pandemii do naszego kraju trafiło 107 mln 707 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19, z których wykorzystano tylko połowę. Innym krajom Polska odsprzedała 14,7 mln sztuk szczepionek. Mimo tego nie brakuje egzemplarzy, które od dłuższego czasu są przechowywane i niewykorzystywane.