Niedługo wejdzie w życie nowe świadczenie. 1500 plus dla rodziców. Kto może liczyć na dodatkowe środki?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad wprowadzeniem w życie nowego świadczenia dla rodziców. W przypadku jego wprowadzenia rodzice na opiekę nad dzieckiem do trzech lat otrzymywaliby dodatek 1500 plus. Program ma w planach ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tą sprawą.

Niedługo wejdzie w życie nowe świadczenie. 1500 plus dla rodziców. Kto może liczyć na dodatkowe środki?
Podaj dalej

Niebawem wejdzie w życie nowe świadczenie. Dodatek 1500 plus dla rodziców

rodzice dodatek pieniadze
fot. freepik

Dodatek 1500 plus dla rodziców aktualnie jest nazywany w potoczny sposób jako „babciowe”. Ma on obejmować 1,5 tysiąca złotych na zapewnienie opieki nad małym dzieckiem do lat 3, aby odciążyć rodziców.

„To jest nazwa programu, który potocznie znany jest jako „babciowe”. Obejmuje 1,5 tys. zł na zapewnienie opieki nad małym dzieckiem do lat trzech, ale w takiej formie, żeby był realizowany cel opiekuńczy i aktywizacyjny. Chodzi o to, aby matki, rodzice mogli łączyć role zawodowe z rolami rodzicielskimi” – tłumaczy szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z TVN24.

Kiedy wystartuje program dla rodziców? Znamy szacowaną datę rozpoczęcia programu

rodzice dodatek na dzieci rko
Freepik

Program ma wystartować w trzecim kwartale 2024 roku, co już oficjalnie zapowiedziała wiceminister Aleksandra Gajewska. „Wdrożenie programu wymaga od nas wielomiesięcznej pracy już po wypracowaniu założeń i przeprocesowaniu ustawy. Zależy nam, aby system był prosty, intuicyjny i łatwy do obsługi, zachęcał rodziców, aby z niego korzystać. Będzie on oparty o zasady, jakie dzisiaj kojarzymy ze świadczeniem rodzinnym 800 plus” – podkreśla Gajewska.

Pieniądze z nowego programu mają być przede wszystkim przeznaczane na opłacenie dziecku opieki w postaci żłobka, niani lub babci. Koszt całego programu szacowany jest na 6,5 miliarda złotych.

źródło: TVN24

Przeczytaj również